Тваринництво

Де в Україні найвища захворюваність тварин на ензоотичний зоб

Ензоотичний зоб (йодну недостатність, зобну хворобу) найчастіше діагностують у новонародженого молодняку великої та дрібної рогатої худоби, а також у інших видів тварин у біогеохімічних зонах із низьким умістом йоду в ґрунті та воді, й, відповідно, в кормах, вирощених за таких умов.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

В Україні найвища захворюваність тварин на ензоотичний зоб спостерігається в умовах окремих територій західної та північно-східної біогеохімічних зон. У таких зонах хвороба розвивається ще й унаслідок дефіциту синергістів йоду: кобальту, цинку і міді. Цьому можуть сприяти антагоністи йоду (кальцій, фтор, свинець, марганець, стронцій), особливо за їхнього значного надлишку в раціоні.

Ензоотичний зоб у дорослих тварин, як правило, не впливає на загальний стан тварин, і на початках майже не знижує продуктивність, але значно погіршує показники репродуктивної функції, зокрема зростає захворюваність і смертність новонароджених.

Тож у зонах дефіциту йоду й інших мінералів з профілактичними цілями додають до раціону йодовану сіль, інші мінеральні добавки.

Варто зважати на те, що в молочних корів потреба в йоді вища, ніж у м’ясної худоби, оскільки він у великій кількості виділяється з молоком, особливо з молозивом.

Уроджений гіпотиреоз у тварин може бути пов’язаний із браком йоду та на його тлі – гіперпластичним зобом, навіть якщо в самки-матері не діагностують порушення функції щитоподібної залози.

Тривалість вагітності у хворих тварин досить часто подовжується, особливо з клінічним проявом у вигляді збільшення зобу. Також значно зростає частота ускладненого перебігу отелення з подальшим затриманням посліду.

Нагадаємо, уникнути хвороб серед ВРХ неможливо, але мінімізувати їх реально.

Як повідомлялося, аборти у дрібної рогатої худоби є загрозою прибутковості ферми.