Тваринництво

Захворюваність і летальність за псевдомонозу у птиці можуть сягати 100%

Синьогнійну паличку (псевдомоноз) реєструють у всіх видів сільськогосподарської птиці: курей, індиків, фазанів, страусів. Захворюваність та летальність становлять здебільшого 2-10%, однак можуть сягати й 100%, пише журнал «Наше птахівництво».

На початку 2000-х років в Україні було зареєстровано спалахи псевдомонозу серед перепелів. При цьому хвороба мала гострий перебіг, особливо серед перепелят. Найбільшу смертність – 80% – спостерігали у перші 5-6 днів від початку спалаху.

Вважається, що основний шлях зараження синьогнійною паличкою – контактний, хоча можливий аерогенний і аліментарний шляхи інфікування.

Основним джерелом збудника інфекції є хвора птиця і бактеріоносії, які виділяють збудник у зовнішнє середовище з послідом. За останніми даними, джерелами збудника можуть також бути абіотичні чинники зовнішнього середовища (типовий сапроноз). Дуже часто джерелами збудника інфекції для сільськогосподарської птиці є контамінована синьогнійною паличкою риба, м’ясо-кісткове борошно, комбікорми. Також поширюють збудник мишоподібні гризуни, сприйнятливі до цієї хвороби.

Стаціонарне неблагополуччя господарства тісно пов’язане з прихованим носійством псевдомонад і порушенням зоогігієнічних та технологічних норм утримання та годівлі птиці. Накопиченню збудника у довкіллі сприяють висока концентрація білкових речовин, вологість, забрудненість послідом приміщень або неякісна дезінфекція. Значну роль у розповсюдженні збудника відіграє обслуговчий персонал.

Найчутливішими до псевдомонозу є зародки та молодняк птиці у перші дні життя. У курчат хвороба трапляється переважно до 20-го дня життя. Проте інколи синьогнійна паличка може зберігатись у неблагополучному підприємстві до 45-денного віку. У дорослих курей Pseudomonas aeruginosa обумовлює респіраторні ураження.

За високих показників температури/вологості довкілля псевдомонади здатні перетравлювати шкаралупу і проникати всередину яйця.

Як повідомлялося, гострий кокцидіоз може спричинити загибель до 100% молодняку птиці.