Тваринництво

Гострий кокцидіоз може спричинити загибель до 100% молодняку птиці

Еймеріоз (кокцидіоз) – одна з найтяжчих технологічних хвороб сільськогосподарської продуктивної птиці незалежно від її виду в країнах із розвиненим птахівництвом.

Часто перебіг хвороби має ензоотичний характер, спричиняючи загибель до 80% сприйнятливого поголів’я молодняку, пише журнал «Наше птахівництво».

За гострого перебігу кокцидіозу загибель молодняку в окремих випадках може сягати до 100%, хоча середньостатистичний рівень загибелі становить 20-40%.

Збудники хвороби є видоспецифічними – відповідно перехресного зараження між різновидовою птицею не відбувається. Найбільше видове різноманіття збудників еймеріозу характерно для курей – дев’ять видів еймерій. Тоді як у індиків і фазанів їх нараховується по сім, у гусей – п’ять, у качок, цесарок, голубів – по три.

У промисловому птахівництві в Україні найчастіше реєструють чотири види еймерій – E. acervulina, E. maxima, E. tenella, E. necatrix.

Розмноження кокцидій відбувається у шлунково-кишковому тракті з вираженим ураженням ворсинок кишківника – в організмі хворої птиці щодня гине понад 500 млн епітеліальних клітин кишківника. Це руйнує не лише клітини, в яких розмножуються паразити, але й підслизовий шар, кровоносні судини, нервові клітини.

За подовження процесу виникають крововиливи та кровотечі, порушення пристінкового травлення та цілісності стінок кишківника. Створюються сприятливі умови для розвитку і вторгнення в організм різноманітної мікрофлори, тобто розвиток кокцидій відкриває так звані ворота інфекції. В організм постійно надходять продукти метаболізму, патологічний процес загострюється, що призводить до усунення з процесу травлення цілих ділянок кишківника.

У птиці виникає негативний водний баланс, а досить стрімка дегідратація спричиняє згущення крові та підвищення її в’язкості з подальшою тахікардією.

Як повідомлялося, іонофорні препарати після хімічних ефективно контролюють еймеріоз у птиці.