Тваринництво

Які показники води важливі для свиней

Свині, як правило, пристосовуються до широкого діапазону якості води, однак потрібно стежити за рівнем сульфатів, нітратів і нітритів у джерелі води.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Так, сульфати мають проносний ефект, і у свиней після споживання води з їхньою високою концентрацією зазвичай виникає діарея. Рекомендований максимальний рівень сульфатів у воді – 1000 ppm. Якщо він не підвищений, сульфати не мають критичного впливу на ріст і репродуктивні показники свиней.

Нітрати у воді перетворюються на токсичну сполуку – нітрити, які погіршують здатність крові переносити кисень, зменшуючи гемоглобін до метгемоглобіну. Через низьку оксигенацію тканин з’являються ознаки ціанозу й утруднене дихання. Рекомендований максимальний рівень у воді – 100 ppm нітратів із нітритами азоту.

На якість води впливає і її солоність – міра загальної кількості розчинених у воді мінералів. Оскільки багато елементів сприяють розчиненню твердих речовин, треба провести подальший аналіз для визначення конкретних мінеральних забруднень у воді. Свині, які споживають воду з високим рівнем розчинених у воді мінералів, страждають на транзиторну діарею, та на здоров’я, ріст і репродуктивні показники зазвичай це не впливає. Рекомендований максимальний рівень таких речовин у воді становить 3000 ppm.

Жорсткість води в основному визначається наявністю в ній солей кальцію та магнію. Вона не впливає на здоров’я тварин, але занадто висока концентрація солей може призвести до нагромадження мінеральних відкладень у водопроводі, у лініях напування та в системі випарного охолодження. Через жорстку воду ніпелі й фільтри часто засмічуються. Дуже жорстка вода має показник понад 120 ppm, а м’яка – менше 60 ppm.

Більшість джерел води мають рН у межах допустимого – 6,5-8,5. Кисла вода (рН < 5) може стати причиною корозії та пошкодити водопроводи. Вода з рН > 9 може утворювати накип і блокувати ніпелі.

рН води впливає на розчинність лікарських препаратів, на проліферацію та живучість патогенів. Вода з рН > 7 може спричинити діарею у свиней.

Крім того, вода може бути забруднена бактеріями. Ступінь забруднення визначається вимірюванням рівня коліформ на 1 мл води. Рекомендований максимальний рівень коліформ у воді – 50 КУО/мл.

Як повідомлялося, розташування напувалок біля узголів’я свиноматки дозволить заощадити кошти.