Як запобігти розкладанню доданої фітази за гранулювання
У всіх клітинах рослин, зокрема в насінні, фосфор зберігається у формі фітату – солі фітинової кислоти. Однак фітатний фосфор засвоюється організмом нежуйних тварин і птиці лише на 30%. Так, він знижує середньодобові прирости поросят на 37%, пише журнал The Ukrainian Farmer.
«Додавання у корм ферменту фітаза розщеплює фітат, вивільняє неорганічний фосфор із корму та знижує антипоживний ефект фітатів, підвищуючи доступність енергії й амінокислот, – розповів Лоде Ноллет, глобальний продукт-менеджер ферментів компанії «Хювефарма» (Бельгія). – Крім того, додаванням фітази можна знизити вартість корму, адже в такому разі вміст неорганічного фосфору в кормі можна зменшити, не погіршуючи загальну поживність раціону».
Та навіть після додавання фітази в корм фосфор – у дефіциті через низьку термостабільність фітази та переоцінку її значень матриці фосфору, додав Лоде Ноллет.
«Щоб виготовити якісний і безпечний корм, його обробляють термічно під час кондиціювання та гранулювання. В результаті деякі компоненти корму, зокрема й ферменти, деактивуються, що може негативно позначитися на якості та нижчих, ніж очікувалося, рівнях фітази в кінцевому кормі, зменшуючи вивільнення фосфору з фітату», – пояснив він.
У разі переоцінки значень матриці фосфору забирається занадто багато неорганічного фосфору з корму, що не компенсується достатнім вивільненням фосфору з фітату. Обидва випадки спричиняють брак фосфору в раціоні, що виливається у проблеми з кістками та зниження продуктивності тварини.
Аби уникнути розкладання доданої фітази під час гранулювання треба, щоб вона проявляла високу термостабільність – принаймні до +85 °С. Є два способи підвищити термостабільність ферментів: покрити ферменти захисною оболонкою або модифікувати їх у термостабільніші варіанти, зазначив Лоде Ноллет.