Тваринництво

Як вибрати правильний емульгатор для курей-несучок

Обмінна енергія корму – ключовий чинник для застосування емульгаторів у годівлі курей-несучок. Зокрема, вони позитивно впливають на продуктивність, розподіл жиру в організмі, імунну відповідь і гормональний фон крові за використання раціонів із високим умістом жиру.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

За вибору емульгатору ключовим критерієм є гідрофільно-ліпофільний баланс (ГЛБ) – він показує розчинність жиру й води в діапазоні від 0 до 20. Емульгатори з низьким рівнем ГЛБ більш жиророзчинні, тоді як вищий показник ГЛБ свідчить про кращу розчинність у воді.

У годівлі курей-несучок бажано використовувати емульгатори з високим рівнем ГЛБ з огляду на те, що вміст кишківника більш водянистий.

Найвищий показник ГЛБ мають солі жовчних кислот (18) і «синтетичні» емульгатори (12-20). Для порівняння, рівень ГЛБ лізофосфоліпідів дорівнює 10.

Іншим важливим критерієм вибору емульгатору є величина крапель, на які він розбиває жир, оскільки це сильно впливає на оптичну реологію, фізичні й хімічні властивості емульсій.

Звичайні, або макроемульсії мають розмір крапель від 100 нм до 100 мкм, вони термодинамічно нестабільні й непрозорі.

Наноемульсії можуть мати менший розмір крапель із середнім діаметром 20-100 нм, і вони все ще класифікуються як термодинамічно нестійкі системи.

Мікроемульсії, на відміну від двох інших, – термодинамічно стабільні системи з розміром частинок 5-50 нм. Дедалі більше досліджень свідчить про те, що менший розмір частинок крапель, що містять жиророзчинні біоактивні сполуки, збільшує їх поглинання в біологічних системах.

Нагадаємо, деякі емульгатори впливають на засвоєння несучками лінолевої кислоти.

Довідка

Комерційні емульгатори, які зазвичай використовують у комбікормовій промисловості, умовно можна розділити на натуральні й синтетичні. Натуральні виробляються в організмі тварин, зокрема жовч і фосфоліпіди, а також із харчових матеріалів, таких як соєвий лецитин. Та здатність цих природних емульгаторів може бути обмеженням для перетравлення жиру. До синтетичних належать модифіковані емульгатори, такі як лізолецитин або лізофосфатидилхолін.