Як скласти вакцинальну схему проти колі-інфекцій підсисних поросят
У випадку колі-інфекцій підсисних поросят вирішальним заходом є дворазова вакцинація свиноматок, адже поросята народжуються з мінімальним імунітетом проти колі-інфекції.
На цьому наголосив Микола Ващепан, лікар ветеринарної медицини, менеджер «БІОВЕТА Україна» на Всеукраїнському практичному форумі «Свинокомплекс-2023. Здоров’я поголів’я – запорука продуктивності».
Натомість вакцини працюють за принципом колострального імунітету, який формується в новонародженого поросяти завдяки молозивним імуноглобулінам протягом перших 24-36 годин життя.
«Господарствам, які тільки починають роботу або оновили поголів’я, потрібно складати вакцинальну схему за результатами діагностики в лабораторних умовах», – зазначив Микола Ващепан.
Але навіть якщо господарство вже кілька років працює з поголів’ям, застосовуючи певні вакцини, виявити збудника – бактерію чи вірус – не зайве. Попередньо це можна з’ясувати за допомогою скринінг-тесту.
Для цього потрібні пробірка, дистильована вода й лакмусовий папір, розповів він. 2-3 г свіжих екскрементів поміщають у пробірку з 2-3 мл дистильованої води, збовтують і, зануривши на 3 с лакмусовий папірець, за кольоровою гамою лакмусу виміряють pН розчину.
«Якщо pH 1-4, тобто лужне середовище, у калі наявна вірусна інфекція. Рівень pН 6-9 свідчить про змішане середовище, в якому є віруси й бактерії. У кислому середовищі (рН 10-13) розвиваються бактерії. Але точно поставити діагноз можна лише в лабораторії», – наголосив Микола Ващепан.
Після аналізу і встановленого збудника можна обирати вакцину. Основними критеріями мають бути її безпечність і відсутність алергічних реакцій у тварин. За ці характеристики вакцини відповідає ад’ювант – речовина, що в комбінації з антигеном індукує посилення імунної відповіді.
Нагадаємо, колібактеріоз і ротавірусний ентерит у підсисних поросят мають дуже серйозні економічні наслідки.