Тваринництво

Ротавіруси причетні до діарейних захворювань свиней приблизно в 14%

Ротавіруси причетні до діарейних захворювань свиней приблизно в 14%

Найпоширенішими кишковими інфекціями підсисних поросят із дуже серйозними економічними наслідками є колібактеріоз і ротавірусний ентерит.

На цьому наголосив Микола Ващепан, лікар ветеринарної медицини, менеджер «БІОВЕТА Україна» на Всеукраїнському практичному форумі «Свинокомплекс-2023. Здоров’я поголів’я – запорука продуктивності».

Колібактеріоз – гостра інфекційна хвороба – проявляється профузним проносом, ознаками тяжкої інтоксикації та зневоднення. Поросята найчастіше хворіють у перші 10-12 днів життя. Відразу після народження хвороба може перебігати у септичній, ентеритній і ентеротоксемічній формах.

Збудника Escherichia coli можна розділити на 2 групи: ентеротоксигенні та ентеропатогенні штами. Перші з них – найнебезпечніші для поросят до відлучення. Бактерія здатна виробляти термолабільні та термостабільні ентеротоксини, які місцево впливають на кишківник свиней.

Ротавірусний ентерит – висококонтагіозна хвороба, що характеризується симптомами гострого ентериту, діареєю, дегідратацією організму.

Розрізняють 4 серогрупи ротавірусу свиней (А, В, С, Е), які виживають у фекаліях до дев’яти місяців. Поросята найчастіше інфікуються у віці 7-14 днів.

«Ротавіруси причетні до діарейних захворювань свиней приблизно в 14%, причому цілковито переважають штами серогрупи А», – зазначив Микола Ващепан.

Лікарі ветеринарної медицини, зважаючи на практичний досвід, можуть констатувати, що ротавірусний ентерит свиней не такий агресивний, як колібактеріоз: у більшості випадків він перебігає субклінічно з малим відсотком ентеритів.

«І це справді так: згідно з науковими даними, захворюваність у поросят-сисунів становить 20-40%, а летальність – 10-40%, – зауважив Микола Ващепан. – Та ситуація значно ускладнюється, коли ротавірусні інфекції діють одночасною з ентеропатогенними штамами бактерії Escherichia coli. А такі випадки непоодинокі. Тоді смертність може сягати понад 50%, а господарство зазнає значних економічних збитків».

Як повідомлялося, в ЄС обмежили дози цинку в раціоні поросят-відлученців.