Тваринництво

Всеукраїнський практичний форум «СВИНОКОМПЛЕКС», м.Львів, 2023 рік

Поділитись:

У Львові відбувся Всеукраїнський практичний форум «СВИНОКОМПЛЕКС», присвячений питанням здоров’я поголів’я.

Цього року Всеукраїнський практичний форум «СВИНОКОМПЛЕКС. Здоров’я поголів’я — запорука продуктивності» зібрав у Львові професіоналів галузі з усієї України: лікарів ветеринарної медицини, технологів, представників комерційних компаній, профільного міністерства, науковців, незалежних експертів. Тема форуму викликала неабиякий інтерес свинарів, адже здоров’я поголів’я, профілактика та боротьба з хворобами свиней різної етіології, впровадження та дотримання заходів біобезпеки на свинокомплексах — базові речі, які є основою високого рівня продуктивності стада.

Кожна доповідь, що пролунала на форумі, — унікальна. Адже вона — результат багаторічної копіткої роботи ветеринарної служби підприємства або ж колективу фармацевтичної компанії, яким доповідачі радо ділилися зі своїми колегами. Наскрізною темою виступів була профілактика захворювань свиней, яка є основою здорового поголів’я. Форми профілактики різні: від вакцинації до правильної утилізації відходів ферми, дотримання заходів біобезпеки. Відтак і пропоновані теми доповідей охоплювали найрізноманітніші аспекти запобігання хворобам свиней.

Два роки тому компанія HIPRA, генеральний партнер заходу, зареєструвала в Україні (одночасно з ЄС) першу вакцину Mhyosphere PCV ID на основі інактивованого рекомбінантного штаму Mycoplasma hyopneumoniae та розпочала практичні дослідження в умовах господарств України. Результати роботи на форумі представила директорка з розвитку та технічної підтримки «HIPRA Україна» Людмили Дудар. Ось тільки деякі висновки: після застосування вакцини на одній із ферм зменшився відсоток вибракування тварин, натомість їх вага під час переведення на відгодівлю виросла практично на 2,8 кг, а конверсія корму на відгодівлі знизилася з 2,9 до 2,6 одиниці. Групи поросят, вакциновані Mhyosphere PCV ID, мали статистично вірогідну різницю в зниженні уражень легень, асоційованих з ензоотичною пневмонією свиней. На іншій фермі вакциновані Міосферою PCV ID свині досягали забійної ваги на 14 днів раніше. Відтак господарству знадобилося менше днів на відгодівлю тварин і менше корму для досягнення забійної ваги. Ось так ветеринарія сприяє економіці.

Діарея в поросят є симптомом низки небезпечних інфекційних хвороб, збудниками яких є E. сoli, Salmonella spp., Clostridium perfingers і Clostridium difficile, ротавірус, коронавірус та Cryptos. раrvum. Менеджер ТОВ «БІОВЕТА Україна» Микола Ващепан розповів, як можна виробити в поросят специфічний протиінфекційний імунітет за допомогою активної чи пасивної імунізації, наголосивши, що в деяких випадках, зокрема колі-інфекції, вирішальним заходом є профілактика свиноматок.

Якщо ж хвороба вже поширилася, то досягнення клінічного результату від успішного застосування антимікробних засобів, за словами експерта зі свинарства Лівена Клархаута, (Huvepharma NV, Бельгія), залежить від правильного діагнозу, вибору найбільш підхожої діючої речовини, якості препарату та коректного його застосування.

До речі, найнебезпечніші хвороби в господарствах, за словами незалежного консультанта з ветеринарних і технологічних питань у свинарстві Елеонори Єсіної, спричиняють збудники PRRSV, Parvovirus, Influenza, PRCV, Escherichia coli, Streptococcus suis, Staphylococcus hyicus Pasteurella multocida, Haemophilus parasuis тощо. Звісно, найнебезпечнішою є африканська чума свиней. Про її патоморфологічну діагностику та профілактику розповіла завідувачка навчально-дослідної лабораторії ЛНУВМБ імені С. З. Гжицького Ольга Щебентовська, наголосивши, що єдиний реальний спосіб зупинити поширення АЧС — біозахист.

Саме так чинять у ТОВ «Агропрайм Холдинг». За словами головної технологині племзаводу Надії Кузьміної, система біобезпеки на підприємстві базується на створенні безпечних умов для утримання та розведення свиней, грамотній кадровій політиці, своєчасному й адекватному матеріально-технічному забезпеченні, постійному моніторингу епізоотичної ситуації та своєчасному корегуванню поточної роботи.

Гельмінти не менше значуща проблема у свинарстві. Через інвазії свині втрачають вагу, бо погіршується конверсія корму, глисти пошкоджують печінку й кишківник. Для боротьби з гельмінтами все більше застосовують препарати, які можна вводити з водою. Одна з вітчизняних новинок на ринку — препарат «Альтіор» компанії «Артеріум», призначений для дегельмінтизації маточного поголів’я та молодняку.

Утім, зміцнити здоров’я тварин можна не лише лікарськими засобами, а й природними, зокрема фітобіотиками. Зважаючи на резистентність, це питання нині особливо актуальне. Так, комерційний директор «АТН Company» Сергій Черниш для боротьби зі стрептококом свиней радить застосовувати фітобіотик Liptosa Expert Strept на основі кероба ріжкового дерева, жирних кислот та ефірних олій. Препарат знищує патогенну мікрофлору й стимулює розвиток корисної мікрофлори.

Відомо, що мікроелементи відіграють значну роль для здоров’я молодняку свиней. Питання в тому, у якій формі споживатиме порося цинк або залізо. Компанія Zinpro на основі багаторічних досліджень дійшла висновку, що органічний цинк підвищує цілісність і функціонування кишківника, стійкість організму до хвороб, сприяє швидкому одужанню, зменшує вплив стресу та застосування антибіотиків. Органічне залізо — це підтримання належного рівня гемоглобіну, стійкості до хвороб, пом’якшення прояву діареї й загальне покращення стану здоров’я та продуктивності.

Утім, свинарі-практики доводять, що мають у своєму арсеналі рішення, не менш значущі, ніж рекомендації науковців, і безперечно стануть у пригоді колегам. Так, головний лікар ветеринарної медицини ТОВ «Українська Вольниця» Роман Мусійко з практики господарства дійшов висновку, що свині можуть бути проміжними господарями пандемічного вірусу грипу. Занепокоєння викликають працівники свиногосподарств, бо в них спостерігається підвищена серологічна поширеність вірусу G4. Відтак вакцинація працівників, на думку головного лікаря, має бути обов’язковою умовою їхньої роботи на свинокомплексі.

Своєю чергою, головний технолог ПП АФ «Світанок» Костянтин Бойко поділився власним досвідом боротьби з виникненням і профілактикою неінфекційних хвороб шлунково-кишкового тракту (виразка шлунку, пролапс) у свиней на відгодівлі. У господарстві переконалися, що застосування разом із кормом адсорбентів мікотоксинів, зокрема, на основі алюмосилікатів і діатомової землі, суттєво зменшує кількість випадків пролапсу прямої кишки.

Якісна годівля — це, безсумнівно, один із головних елементів профілактики хвороб свиней. Так, за словами керівника проєктів ТОВ «Сій Добро» Антона Водяника, власнакомбікормова лінія на підприємстві не лише зменшує собівартість продукції, а й вселяє впевненість у якості комбікорму. Водночас генеральний директор UTAGRO Юрій Титечко наголосив: уведення в раціон підсисних поросят престартеру компенсує брак молока у свиноматки й сприяє кращому перетравленню крохмалю та рослинного білка поросятами, що позитивно впливає на їхній стан після відлучення. Своєю чергою, директор технічного департаменту компанії Swinco International B.V Рул Ван Дер Брюхен для кращого згодовування рідких молочних продуктів підсисним поросятам рекомендує користуватися автоматичною системою Opticare Automix 24/7. Це збільшує показник збереженості поросят до відлучення мінімум на 3%, запобігає виснаженню свиноматок.

Як вже було сказано вище, профілактика захворювань — це не лише вакцинація, а й правильна утилізація відходів ферми. Шлангові системи, як переконує досвід ТМ «А.ТОМ», дають змогу робити це продуктивніше, швидше та економно. За теперішніх економічних умов це неабиякий аргумент на користь модернізації підприємства.

***

Отже, форум ще раз підтвердив високу зацікавленість вітчизняних свинарів у впровадженні інновацій у систему захисту поголів’я від хвороб, готовність досліджувати нові методи профілактики та лікування на власних підприємствах і обмінюватися набутим досвідом. Ця якість набуває особливої ваги, зважаючи на перспективи вступу України до європейської спільноти. А наша система вирощування свиней і виробництва свинини, за словами начальника відділу здоров’я та благополуччя тварин Держпродспоживслужби Олексія Клименка, майже відповідає вимогам ЄС.

Поділитись: