Тваринництво

Вирощування ремонтного молодняку ВРХ як депозит

Вирощування ремонтного молодняку ВРХ як депозит

Чим вищий уміст жиру та білку в молоці, тим більше заробляє молочна ферма. Не за горами перехід України на європейські стандарти, тому вже зараз потрібно працювати над покращенням цих показників.

На цьому наголосив консультант із розведення та відтворення ВРХ Валерій Лотоцький у своїй колонці на Аgrotimes.

«Раніше більшість господарств першочерговою вважали молочну продуктивність і вибирали бугаїв-плідників, які мали найбільший плюс, незважаючи на зміну вмісту жиру та білку. Але середня молочна продуктивність по оцінених стадах в Європі для голштина складає 11 370 кг, у США – 12 700 кг за 305 діб лактації, – зазначив він. – Тобто ці показники вважаються базовими (37-41 кг на добу) і, на мою думку, більше ніж достойні».

Важливо контролювати рівень інбридингу в стаді, а для цього потрібні об’єктивні дані щодо походження тварин. Кожен 1% інбридингу веде до збільшення віку першого отелення на 0,36 місяця, зменшення молочної продуктивності за життя на 358 кг, тривалості продуктивного використання на 13 діб та чистого прибутку на $24.

«Нескладно порахувати, що в стаді з середнім рівнем інбридингу 8% вік першого отелення може бути на 3 місяці більше оптимально, молочна продуктивність знижена на 2864 кг, що не дозволить отримати $192 чистого прибутку від кожної фуражної корови за життя», – пояснив експерт.

За його словами, одна з розповсюджених помилок за підбору бугаїв – ігнорування умов утримання тварин.

«На багатьох фермах ми спостерігаємо невідповідність розмірів стійл для утримання розмірам тварин. Як наслідок зростають  частота травмування суглобів кінцівок, захворюваність маститом і рівень вимушеного вибракування тварин, – зазначив Валерій Лотоцький. – Якщо ми використовуємо сперму бугаїв із індексом статури +1, то через 5 поколінь нащадки будуть вищими на 5 см і довшими на 7 см».

Для створення бажаного екстер’єрного типу бажано проводити лінійну оцінку корів-первісток для визначення відхилень від стандартного прийнятого показника. Кожна окрема риса впливає не лише на продуктивність тварини, а й на її здоров’я та довголіття, а це є передумовою для сталого розвитку ферм.

«Вирощування ремонтного молодняку – це своєрідний депозит, який починає повертатися після отелення, – вважає Валерій Лотоцький. – Для компенсації інвестицій потрібно щонайменше 1-1,5 року. Весь наступний період продуктивного використання тварина може приносити прибуток».

Як повідомлялося, бугая-плідника не варто вибирати за ціною на сперму.