Тваринництво

У жовтні прибутковість виробництва молока зросла на 2,7%

У жовтні умовна прибутковість виробництва молока в професійних господарствах, або Український молочний індекс (УМІ), зріс на 2,7% після приблизно такого ж зростання в вересні.

Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

Він уточнив, що, як і у вересні, близько половини зростання забезпечило підвищення ціни на молоко і половину – корми.

Прибутки в жовтні 2021 року вищі на 10%, ніж за аналогічний період 2020 року. «Але це не тому, що зараз все так добре, а тому, що торік у цей час прибутки стрімко падали», – уточнив Андрій Ярмак.

Протягом 10 місяців 2021 року українські молочники заробити на 20,2% менше, ніж за той самий період торік. І поки що це найгірший рік за останні п’ять років, зауважив експерт. Він пояснює це тим, що сезонність вирівнюється, а переробна галузь затиснута між дефіцитом сировини, ефективним молочним бізнесом європейських постачальників, який прогресує, і важкими умовами, що диктують українські мережі супермаркетів.

«Виробникам потрібно швидше кооперуватися і створювати власні сучасні виробництва молокопродуктів, щоб розраховувати на щось більше», – вважає Андрій Ярмак.

У листопаді УМІ зазвичай стабілізується і суттєво не змінюється. Зовнішній фактор лишається дуже позитивним. Протягом останнього місяця вартість молочних продуктів на біржах зросла приблизно на 3%, а за жовтень і вересень – вже на 8%.

Як повідомлялося, за три квартали на перероблення надійшло на 11% менше молока.

Довідка

УМІ – це відношення ціни на сире молоко ґатунку екстра до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Динаміка УМІ чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції та девальвації, бо ці чинники враховані в рівнянні через зміну цін кормів та молока. В залежності від змін у рівнях ефективності в окремих господарствах УМІ може зростати швидше або повільніше.