Тваринництво

Перешкод для імпорту племінних свиней тепер немає

До України відновляться поставки племінних свиней з-за кордону – скасовано заборону на транзит живих тварин країнами, в яких є обмеження, пов’язані з хворобами тварин, зокрема АЧС.

Про це повідомили в асоціації «Свинарі України», посилаючись на Закон про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану № 7264, який підписав президент.

«Основні постачальники іноземної генетики з Великої Британії, Данії, Ірландії, Іспанії, Нідерландів і Франції заявляють про відновлення експорту», – зазначила президент асоціації «Свинарі України» Оксана Юрченко.

Однак у літній період поставки не будуть активними через високі температури, що негативно позначаються на стані свиней та можуть збільшити відсоток падежу під час транспортування. Деякі країни ЄС навіть забороняють експорт з липня до середини вересня, додала вона.

«Зараз в Україну можливе завезення тільки чистопорідних тварин. Їхній код УКТЗЕД внесено до переліку товарів критичного імпорту, – наголосила Оксана Юрченко. – Товарних свиней, до яких належать і ремонтні свинки, у ньому немає, тому їх поставляти в Україну під час воєнного стану не можна».

Крім того, вона вона звертає увагу, що цього року виробникам малоймовірно отримати часткове відшкодування за закуплених племінних тварин. Хоча ця програма держпідтримки дійсна, коштів у її фонді немає. Нині для аграріїв доступна лише програма часткового відшкодування кредитного навантаження «Доступні кредити 5-7-9».

Нагадаємо, що з листопада 2021 року транзит свиней через країни, де фіксували випадки АЧС, був припинений, відповідно до вимог вітчизняного ветеринарного законодавства. Через це маршрути прокладали через кордон із Білоруссю (з Данії) чи завозили свиней авіатранспортом. З  початком війни ці альтернативні маршрути стали недоступними.

У травні ухвалили постанову Кабміну № 537 від 7 травня 2022 року, яка, крім скасування заборони на транзит лише на період воєнного стану, дозволяє завозити тварин із потужностей, яких немає в реєстрі (Перелік країн та потужностей, з яких можливе ввезення живих тварин та репродуктивного матеріалу на митну територію України), тобто ферм, які не були інспектовані компетентним органом України.