Тваринництво

Особливу увагу влітку приділяють плануванню й контролю раціону корів

Особливу увагу влітку приділяють плануванню й контролю раціону корів

Улітку важливо регулярно планувати й контролювати кормовий раціон корів. Основою збалансованої годівлі є знання фактичної поживності кормової сировини, яку згодовують. Ці дані можна отримати з результатів аналізів кормів або з кормових таблиць, пише журнал The Ukrainian Farmer.

За швидкої зміни поживності трави під час вегетації можна користуватися кормовими таблицями, які містять дані ботанічного складу різних трав та їхні стадії вегетації.

Кількість спожитого корму коровою також важливо правильно оцінити. За годівлі повнозмішаним раціоном із кормозмішувачів і за допомогою ваг кількість спожитого корму є відомою величиною, тоді як на випасі його потрібно оцінювати приблизно. Понад усе це проблематично зробити за часткового випасу.

Якщо занадто мало структурної клітковини, корова здійснює значно менше жувальних рухів. Наслідком цього є зменшене утворення слини, зниження буферності у рубці та показника рН, вищий ризик виникнення ацидозу рубця.

Для вимірювання структурності кормової сировини є різні показники: сира клітковина, структурна клітковина, показник структурності, нейтральнодетергентні клітковини тощо.

Якщо в молоці зменшується показник жиру, це свідчить про брак структури раціону. Таке часто трапляється на початку випасу або за переходу на годівлю травою.

На практиці в годівлі обов’язково треба стежити за показником структурності, щоб будь-якої миті було забезпечено її мінімально необхідну кількість. Імовірно, у раціон треба додати сіно, солому або сінаж. Проте тут виникає інша проблема – чим більше в раціоні структури, тим менше його поживність й енергетична цінність.

За допомогою програми для розрахунку раціонів можна скласти збалансований раціон для дійних корів. Це дає змогу будь-якої миті забезпечити тварин відповідно до їхніх потреб. Залежно від інгредієнтів основного корму (зелена маса, силос, сінаж) можна розрахувати потрібну кількість концентрованого корму, мінеральних речовин і солі.

Нагадаємо, у спеку свіжий корм роздають коровам у прохолодніші години.