Тваринництво

Газові керамічні та металеві брудери: що краще для пташника

Світлі брудери – один із типів засобів радіаційного обігріву пташників, що працюють на газі. Вони бувають керамічними та металевими, пише журнал «Наше птахівництво».

Світлі обігрівачі розміщують безпосередньо в місцях розташування птиці. Керамічні брудери мають металевий корпус, усередині якого містяться керамічні панелі з великою кількістю маленьких отворів.

Газ із системи газопостачання та повітря з пташника у потрібній для горіння кількості надходить усередину нагрівача, де змішується. Газоповітряна суміш повільно виходить із маленьких отворів керамічних панелей, де запалюється електронним пристроєм розпалювання або вручну. Полум’я рівномірно розподіляється по всій поверхні керамічної панелі, яка нагрівається до близько 900 °С. Розжарені керамічні панелі випромінюють тепло, що спрямовується відбивачем донизу.

У металевих брудерах полум’я під час горіння газоповітряної суміші нагріває металеву решітку, яка і випромінює тепло, що також спрямовується вниз відбивачем.

В обох типах брудерів горіння контроль температури здійснює електронний модуль у автоматизованому режимі.

Продукти згоряння залишаються усередині приміщення, але їх до 10 разів менше завдяки принципу горіння газу.

Металеві інфрачервоні брудери дешевші за керамічні, однак мають деякі недоліки. Зокрема, строк служби випромінювальної металевої решітки у них набагато менший, ніж у керамічних панелей. Крім того, у них менша частка тепла, ніж у керамічних панелей, перетворюється саме у променисте тепло.

Ще один істотний недолік – більші викиди продуктів згоряння газу в повітря пташників, ніж у керамічних брудерів.

Є різні конструкції світлих газових брудерів: і за будовою, і за потужністю, і за призначенням. Керамічні газові обігрівачі невеликої потужності (0,5-7 кВт) використовують в основному для локального обігріву птиці, а для загального – засоби повітряного опалення.

Керамічні обігрівачі більшої потужності (до 15 кВт) можуть використовуватися і як єдині засоби обігріву пташнику.

Чим більша теплова потужність обігрівачів, тим вище від рівня підлоги їх треба встановлювати.

Як повідомлялося, система випромінювального обігріву у пташнику дозволяє заощадити газ.