Тваринництво

Ферма «Тетяна 2011» практикує ембріональне розведення кіз

Ферма «Тетяна 2011» (Київська область) другий рік застосовує ембріотрансплантацію. Головні переваги ембріонального розведення кіз у тому, що вдається уникати закупівлі дорогих тварин в Європі й загрози завезення хвороб з-за кордону.

Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів керівник підприємства Василь Цвик.

«В європейських країнах із розвинутим козівництвом теж вистачає проблем із захворюванням тварин – як розповсюдженими у світі, так і внутрішніми, – зауважив він. – Яскравий приклад тому – Нідерланди, де після масового ураження кіз хворобами у 2003 році галузь довелося буквально відроджувати».

Крім того, козенята, народжені «з пробірки», мають міцніше здоров’я. На фермі сім’я відбирають у здорових цапів, а ембріони вживлюють місцевим маткам. Козенята народжуються вдома, що дозволяє краще адаптуватися до місцевого клімату, пасовищ і корму.

Козенят починають захищати від хвороб на стадії сухостійного періоду кози, а з молоком матері вони отримують імунітет до місцевих захворювань.

У співпраці з Інститутом сучасних ветеринарних технологій на фермі створюють банк сперми, використовуючи генетичний матеріал від близько 180 цапів. Ембріони вирощують у власній лабораторії для запліднення сурогатних матерів, яких сьогодні вже більше сотні.

Єдиний недолік проєкту – його дороговартісність, адже інвестиції окупляться після народження тисячі козенят – приблизно за три роки.