Тваринництво

В Україні актуалізували генетичну структуру промислового свинарства

В Україні актуалізували генетичну структуру промислового свинарства

Промислове свинарство спирається на іноземну генетику, імпортовану напряму чи вирощену на українських фермах-нуклеусах. Тож використання якісного та продуктивного генетичного ресурсу залишається одним із найвагоміших рушіїв відновлення та розвитку галузі.

Асоціація «Свинарі України» (АСУ) актуалізувала генетичний профіль вітчизняного свинарства, опитавши операторів ринку й основних постачальників генетичних ресурсів.

Результати такого зрізу демонструють, що найпоширенішою серед промислових свиногосподарств є данська генетика, на яку припадає близько половини поголів’я свиноматок. З нею працює і низка найпотужніших операторів, і менші гравці ринку.

Генетика PIC з часткою майже 20% маточного ядра також присутня в господарствах усіх категорій за чисельністю поголів’я.

Питома вага французької генетики (Axiom і Choice) нині ‒ понад 12%.

Голландська генетика Hypor утримує попередньо завойований 3%-й сегмент, а компанія Genesus, представлена на українському ринку з 2020 року, поступово нарощує свою присутність із 1% у 2021 році до 3,5% цьогоріч.

Свої позиції на ринку зберігають й інші генетичні ресурси для свиногосподарств: Ra-Se Genetics, Topigs Norsvin, австрійська генетика. Їхня сукупна питома вага сягає близько 1,5% від загальної кількості промислових свиноматок на початок року.

«Хоча розподіл дає загальні орієнтири щодо генетичної структури маточного поголів’я, він досить умовний, ‒ зазначили в АСУ. ‒ Зокрема, і через те, що поголів’я низки операторів ринку різного масштабу діяльності досить складно віднести точно до тієї чи іншої генетики, адже застосування міжгенетичних гібридів ‒ доволі поширена практика. Так, 11,4% маточного поголів’я є продуктом схрещення свиней від різних постачальників».

Кризові для галузі 2020 і 2021 роки, як і нестабільні роки з початку повномасштабного вторгнення створили для операторів передумови для подібних експериментів. Утім, більшість із них висловлює намір із часом перейти на чистіші генетичні лінії, додали в АСУ.

Як повідомлялося, на початок 2024 року, за експертними оцінками, чисельність основних свиноматок у сільгосппідприємствах зросла більше ніж на 5% проти показника на старті 2023 року і склала понад 215 тис. голів.