Техніка

Як забезпечується якісна сівба безпосередньо в стерню

Як забезпечується якісна сівба безпосередньо в стерню

Завдання сівалки прямого висіву полягає в тому, щоб закласти насіння безпосередньо в рослинні залишки попередника з мінімальним ушкодженням ґрунту. Сівба безпосередньо в стерню рідко використовується в якості окремої концепції, і застосовується при відповідних умовах ведення сільського господарства, що використовують і традиційну і мінімальну технологію обробітку ґрунту.

Про це йдеться у повідомленні українського представництва компанії-виробника сільськогосподарської техніки Väderstad.

Так, завдання сівалки прямого висіву полягає в тому, щоб закласти насіння безпосередньо в рослинні залишки попередника з мінімальним ушкодженням ґрунту (культивується всього 5-20% поверхні). Такий спосіб забезпечує ряд переваг, в залежності від умов.

Наявність достатньої кількості ґрунтової вологи позитивно впливає на урожайність культури. При виконанні сівбі безпосередньо в стерню зберігається додаткова волога, яка сприяє проростання рослини, а стерня, залишена на поверхні, слугує хорошим бар’єром від випаровування. Не мало важливим є також фінансовий аспект: в регіонах де недостатня кількість ґрунтової вологи обробіток ґрунту є економічно недоцільним.

Стерня, залишена на більшій частині поверхні ґрунту, забезпечує відмінний захист проти втрати вологи та ерозії. Втрата поживних елементів в результаті ерозії відіграє негативний економічний і екологічний ефект.

Виключення з циклу інших агротехнічних операцій зменшує  затрати часу на виконання операцій в полі, а також затрати в перерахунку на гектар. Зменшення затрат часу на виконання операцій – серйозний аргумент для великих господарств, а також для господарств, які здійснюють осінню сівбу ріпаку, особливо в тих регіонах, де дуже короткий проміжок часу між збиранням попередника і підготовкою ґрунту для проведення наступної сівби культури.

Втім, виключення культивації в системі обробітку ґрунту зумовлює деякі проблеми: рослинні рештки залишені на поверхні ґрунту є джерелом інфекції, нерівномірний розподіл пожнивних решток неможливо перерозподілити, падалиця знищується тільки хімічним способом, може збільшуватися популяція слимаків, а також не можна механічним шляхом знищити колію трактора чи переущільнений шар.

Основним інструментом боротьби з проблемами що виникають при проведенні сівби безпосередньо в стерню є раціональна сівозміна. Однак, для контролю над слимаками і падалиці хімічний спосіб залишається єдиною альтернативою.

Нагадаємо, Väderstad купує технологію розпушення Thyregod.