Техніка

Дослідили основні причини зниження якості обприскування

Обприскування посівів за умови недотримання машиною заданих параметрів призводить до суттєвого зниження ефективності операції та втрати підприємством чималих коштів.

Про це розповів комерційний менеджер компанії «КУН-Україна» Дмитро Довженко під час онлайн-вебінару «Підсумки першого року проекту «Агроконцентрат» у вирішенні проблематики регіонів України».

«Ідеальними умовами для роботи обприскувача є: вологість до 60%, швидкість вітру до 5 м/с і температура повітря до 25°. У чому полягає проблема звичайних обприскувачів? Коли не дотримується швидкість роботи машини відповідно до вибраної форсунки й агрегат їде швидше, насос починає працювати продуктивніше. Це призводить до збільшення тиску в системі, що, в свою чергу, спричиняє розпилення препарату більш дрібними краплинами», – розповідає Дмитро Довженко.

З дрібною краплею, за його словами, завжди є кілька проблем:

  1. Знесення крапель потоком вітру, внаслідок чого вони не потрапляють на цільову поверхню.
  2. Випаровування. Дрібна краплина може знаходитися в повітрі до 12 секунд. Швидкість випаровування за температури вище 25° складає від 4 до 6 секунд. Таким чином краплина може випаруватися ще до того, як потрапить на поверхню рослини.

У рамках проекту «Агроконцентрат» компанія «КУН-Україна» провела дослід зі звичайним обприскувачем. На нього встановили систему телеметрії для того, щоб виміряти, наскільки ефективно працює агрегат і як дотримується робоча швидкість і тиск. Також на полі розмістили лакмусові папірці, що показували, як розмір краплі дотримується в різних режимах роботи обприскувача. Механізатор виконував операцію у звичайному режимі з нормою виливу 200 л/га на ділянці площею 100 га. Експеримент проводили, використовуючи форсунку, що працює на швидкості приблизно 10 км/год з робочим тиском до 3 бар.

«У результаті проведення досліду ми виявили, що обприскувач в заданих параметрах працював лише 16% робочого часу. Тобто 84% препарату було внесено в неробочому діапазоні форсунки. Це означає, що більшість часу крапля була занадто дрібною й могла випаруватися або бути знесена», – зазначає Дмитро Довженко.

Відтак, для підвищення продуктивності роботи обприскувачі потрібно обладнувати спеціальними системами, що виключають таку можливість і керують розміром краплі за різних швидкостей.

Раніше ми повідомляли, як забезпечити однорідне розпилення та стабільну норму внесення.