Carrier в один-два сліди відмінно розправляються зі стернею різних культур, - досвід
Чотири роки тому на полях холдингу «Укрпромінвест Агро» розпочалися масштабні зміни щодо технології обробітку ґрунту. 26 тис. гектарів полів знаходяться під такою непростою культурою, як цукрові буряки. Інша частина земельного масиву — переважно під озимою пшеницею, кукурудзою та соняшником.
Про це з посиланням на коментар заступника директора з виробництва холдингу «Укрпромінвест Агро» Федора Куртєва пише журнал The Ukrainian Farmer.
«Раніше тут провадили класичну оранку, однак через різні причини ми почали відмовлятися від неї. По-перше, через прагнення зберегти більше вологи. По-друге, звернули увагу, що ті пожнивні рештки, що заорювали плугом, наступного року знову опинялися на поверхні нерозкладеними, тобто очевидно, що потужності біоти бракувало для їх своєчасної мінералізації. І, нарешті, оранка спричиняла низку інших проблем, таких як надмірна витрата пального, значна невирівняність поверхні поля тощо. Також раніше для передпосівного обробітку застосовували компактори з важкими котками. Але ми побачили, що це — не найкращий варіант, через те що на котках налипав вологий ґрунт і про жодну якість формування посівного ложа не могло бути й мови. Тому було вирішено шукати інші підходи, зокрема із застосуванням нових типів ґрунтообробної техніки», — розповідає заступник управляючого з виробництва «Укрпромінвест Агро».
Так, на полях холдингу активно почали застосовувати потужні глибокорозпушувачі, які зривають плужну підошву й інші ущільнення, ефективно розпушують ґрунт і частково подрібнюють пожнивні рештки. Федір Куртєв із колегами повністю відмовилися від традиційного лущення стерні дисковими боронами, бо такий підхід спричиняв надмірне розмноження бур’янів. Натомість в хід пішли ефективніші агрегати, зокрема, 6-метрові Väderstad Carrier, котрі в один-два сліди відмінно розправляються зі стернею різних культур. Наступним елементом удосконалення технології стало придбання восьми нових передпосівних лапових культиваторів Väderstad NZ Aggressive із робочою шириною 8 і 10 м.
«Основна культура на наших полях і найбільш трудомістка — це, звісно, цукрові буряки. Всі добре знають, як важливо якісно підготувати ґрунт під неї, внести правильну норму міндобрив, створити умови для нормального зволоження ґрунту, здійснити велику кількість захисних обприскувань тощо. І значна частина успіху у вирощуванні цукрових буряків залежить саме від передпосівного обробітку. Потрібен високопродуктивний культиватор, що ідеально спрацює якраз на глибині 4–6 см, сформувавши передпосівне ложе із добре розпушеним ґрунтом, щоб насінину з усіх боків огортала земля, а не солома. Це обов’язкова умова для отримання дружних сходів. І, що вкрай важливо, це має бути саме лаповий культиватор, спроможний вичісувати сходи бур’янів і падалицю, — пояснює Федір Куртєв.
Звісна річ, що в такій потужній компанії вибір будь-якої одиниці техніки не відбувається «на око». Потрібне було тривале ретельне вивчення ринку передпосівних культиваторів з об’єктивним тестуванням можливостей потенційних новачків. За всіма параметрами було вирішено про придбання саме Väderstad NZ Aggressive.
«Це ідеальна модель для роботи в наших умовах — по добре вирівняних полях. Продуктивність роботи 8-метрового Väderstad NZ Aggressive досягає 200 гектарів на день. До того ж він потребує в середньому всього п’ять літрів пального на гектар за робочої швидкості агрегата 16 км/год. Ми отримуємо чудове посівне ложе для насіння, і, що важливо — досить чисте від першої хвилі бур’янів. Лапи тут працюють так добре, що гадаю, Väderstad NZ Aggressive міг би працювати навіть по стерні. Втім, для кожного агрегата є власна робоча ніша, у якій він повинен ідеально працювати», — вважає Куртєв.
Нагадаємо, раніше також повідомлялося, що «Укрпромінвест Агро» успішно використовує лапи із наконечниками Goosefoot.