Овочі-Ягоди-Сад

Як регулювати забарвлення яблук

Інтенсивність забарвлення яблук регулюється вибором підщепи, доступом до світла, температурою, живленням азотом та застосуванням хімічних препаратів, перераховує Казимир Томала, доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри садівництва Варшавського університету сільського господарства (Польща).

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

Червоне з інтенсивним рум’янцем яблуко купують охочіше, ніж слабо забарвлене. Плоди не всіх сортів яблук утворюють інтенсивний рум’янець – колір плодів є генетичною характеристикою сорту. Інтенсивність рум’янцю залежить від багатьох чинників. Колір шкірки яблука є результатом змішування різних барвників. Основу жовто-зеленого забарвлення або основний колір шкірки утворюють хлорофіл й каротиноїди, барвники пластидів. Натомість червоний колір є результатом антоціанів і флавонідів, які містяться у вакуолях клітин шкірки плоду. 

Біосинтез антоціанів також залежить від великої кількості чинників. Дуже важливою є регуляція росту. Відомо, що яблуко росте 3–6 місяців. У цей час вирізняються два піки виробництва антоціанів. Перший — у період інтенсивних поділів клітин, що, починаючи від часу повного цвітіння, триває близько 30 днів, і другий — під час дозрівання яблук.

З практики відомо, що на прикритому на дереві листками яблуці рум’янцю не буде. Відстань між деревами в ряді та між рядами, а також форма крони істотно впливають на їхнє освітлення. Велике значення має обрізування в липні-серпні – передусім належить усувати вовчки й інші сильні пагони, що ростуть із середини крони. Літнє обрізування треба виконати так, щоб достатньо вивільнити яблука, які ростуть, і не зменшити надмірно поверхню листя, яке постачає асимілянти або цукри. Антоціани також є обов’язковими для синтезу білків, акумуляція яких, подібно до акумуляції цукрів, істотно впливає на утворення квіткових бруньок на наступний рік.

Вид застосованої підщепи непрямо впливає на інтенсивність забарвлювання яблук і на величину вкритої рум’янцем поверхні. 

Визнано, що за зменшення дерева у яблук збільшується вкрита рум’янцем поверхня. Це означає, що всі методи послаблення росту яблуні – карликові підщепи, підрізання коренів, застосування ретардантів, а також літнє обрізування – сприятимуть утворенню рум’янцю яблук. 

Щедре удобрення азотом вадить доброму забарвлюванню яблук. Азот стимулює ріст у довжину, на який дерево витрачає багато асимілянтів. Це зменшує у яблуках уміст цукрів –  продукту, потрібного для синтезу антоціанів або барвників, що дають червоний рум’янець. 

Температура повітря в період дозрівання яблук має велике значення для їх забарвлювання. Холодні ночі з температурою, нижчою за +4 °C, та сонячні осінні дні сприяють забарвлюванню плодів. Пояснюється це тим, що низька температура зменшує інтенсивність дихання яблук і тим самим обмежує витрати цукрів. Надто активне сонце разом із високою температурою листя знижує нетто-фотосинтез, й у процесі дихання споживаються запасені плодами асиміляти (вуглеводні). У деяких країнах таким шкідливим умовам протидіють шляхом обприскування дерев розчинами каолінової глини.

Препарати на основі етефону застосовують за 10–12 днів перед очікуваним збиранням яблук (літніх сортів із не обприсканих дерев), це не лише покращує рум’янець, а й на 3–5 днів пришвидшує дозрівання плодів. Етефон викликає забарвлювання не лише великих, а й менших плодів. У разі оброблення це призводить до зменшення врожаю на 20%. Втрати ці компенсує вища ціна яблук, які продали раніше. Етефон також можна застосовувати на яблуках зимових сортів, призначених для тривалого зберігання. У такому разі яблуні обприскують раніше й меншою нормою. З цією самою метою після літнього обрізування, за 4 і 2 тижні перед планованим збиранням яблук, дерева можна обприскувати розчинами таких добрив, що містять фосфор і кальцій, використовуючи концентрацію 0,5–0,7%. Однак ефективність цієї операції за роками різна. Щоб задовольнити уподобання споживачів, які віддають перевагу зеленкуватій барві шкірки, варто на 6-й і 4-й тижні перед збиранням підживити яблука марганцем, а для сортів Голден Делішес і Мутсу застосовувати марганець з азотом або поперемінно марганець із кальцієвою селітрою.

Читайте також: Як зберегти твердість м’якушу яблук