Овочі - Ягоди - Сад

Волоський горіх: сіянець проти щепленого саджанця

Поділитись:
Волоський горіх: сіянець проти щепленого саджанця

Закладання насаджень волоського горіха сіянцями або й горіхами має безпосередню перевагу завдяки низькій собівартості, тоді як вартість щеплених саджанців лягає на власника плантації тягарем, аж доки насадження не почнуть приносити прибуток.

Але враховуючи те, що щеплені дерева починають раніше плодоносити, пізній вступ у плодоношення сіянців горіхівників не надихає.

Слід пам’ятати, що сіянець сіянцеві не брат, так само як саджанець саджанцеві.

Сіянцям, на відміну від вегетативно розмноженого матеріалу, притаманне явище ювенільності. Поки рослина у своєму життєвому циклі не пройде цю фазу, вона не почне цвісти.

Сіянці звичайного волоського горіха починають квітувати зазвичай на 8-10-й рік життя чи навіть пізніше. Натомість існують скороплідні форми, яким притаманна неотенія –  здатність плодоносити у молодому віці.

Трапляються випадки утворення квіток у таких сіянців волоського горіха вже на шостому місяці життя. Сіянці скороплідних форм позбавлені тривалого ювенільного періоду звичайних сіянців, тому на їхній основі можна отримати дешевий садивний матеріал, який рано плодоноситиме.

Унаслідок статевого процесу з перекомбінуванням батьківських генів потомство має заново сформовані ознаки, і за комплексом ознак у більшості випадків поступається найкращим генотипам.

Сортами стають найкращі генотипи, й садівництво надає перевагу саме сортам, а не суміші різних генотипів, якими є популяції сіянців.

Водночас не варто забувати, що основу горіхової продукції в Україні давали, дають і ще довго даватимуть саме сіянці волоського горіха.

Окрім того, вирощування високоякісних сортів волоського горіха у невідповідних умовах або без належного догляду нівелює їхні сортові переваги і може давати нижчі прибутки, ніж сіянцеві насадження.

Довідка

Державний стандарт на садивний матеріал волоського горіха передбачає використання для створення насаджень щеплених саджанців і сіянців.

Волоський горіх перещеплювати важче, ніж зерняткові чи кісточкові, тому в сортовій культурі він вирощується лише два останніх століття. Попри численні напрацювання з вегетативного розмноження волоського горіха, Україна має незначні за площею сортові насадження.

AgroTimes

Поділитись:

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
  • 100 найкращих аграрних підприємств України
  • Експертна рада проекту «Аграрна Еліта України - 2019»
  • 100 найкращих аграрних підприємств України, за номінаціями