Овочі - Ягоди - Сад
Головне:
Овочі - Ягоди - Сад

Учений розповів, як побороти тютюнового трипса на капусті

Учений розповів, як побороти тютюнового трипса на капусті

Для зменшення шкоди тютюнового трипсу на капусті проводять профілактичне розпушування грунту, полив дощуванням, обробка інсектицидами з прилипачами, просторова ізоляція з цибулевими й ріпаковими, сівооборот і висаджування пізнбої капусти на початку липня.

Про це в статті в журналі «Плантатор» розповів кандидат біологічних наук Віктор Васін.

«Тютюновий трипс уразливий лише у стадії личинки й зрілої комахи, – зазначив науковець. – За сезон трипс проходить до десяти циклів розвитку. Що вищі температури, тим цикли й стадії циклу коротші. Так, за температури 25–30 °С період переродження яйця в личинку може скоротитися з 6 до 4 днів. А значить, і обробки проти личинки треба робити з меншими інтервалами — кожні 3–4 дні. Дієвим методом профілактичної боротьби є розпушування ґрунту, де лялькуються німфи. 

Пасивним методом можна вважати полив дощуванням, під час якого шкідники змиваються. Отже, розпушування і затоплення частково порушують ланцюжок розвитку трипсів». 

Обробки інсектицидами він порадив робити в передранішні часи (до 8-ї години), коли шкідник, переночувавши в пазухах листя, виходить назовні. Температура в цей час невисока, вітру немає, а роса на процес не впливає.Підготовлений розчин повинен мати рекомендовану концентрацію. Як правило, на 1 га використовується 400 л робочого розчину.

Він нагадав, що використання прилипача для культур із восковим нальотом, до яких належать капуста й цибуля, є обов’язковим.

«Бенкет тютюнового трипса в південних регіонах припадає на кінець червня — початок липня, коли зібраний озимий ріпак і рання цибуля, тож шкідник шукає нову базу для харчування, – пояснив Віктор Васін, – Із цієї причини поряд із полями капусти не повинно бути полів цибулевих і ріпакових. Просторову ізоляцію роблять за рахунок посадок моркви чи селери. І, звісно, не можна садити на одній ділянці капусту кілька років поспіль».

Учений зазначив, що майже уникнути ураження трипсом вдається за висаджування розсади капуст пізніх термінів на початку липня. Кінець липня — початок серпня є часом найбільшої активності трипса. У пізніх капуст у цей період лише починає формуватися головка. Рослини мають невелику вегетативну масу, тому їх зручно обробляти, а ефективність процесу підвищується.

Читайте також: Оптимальний спосіб вирощування розсади капусти