Учені вивчають вплив підщепи на якість винограду
Основні механізми впливу підщепи на якість ягід винограду все ще погано зрозумілі. Недавно спробували розшифрувати механізм впливу підщепи на дозрівання винограду.
Про це в своїй статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Ніна Мулюкіна, доктор сільськогосподарських наук, співробітниця ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова».
Дослідниця зауважує, що у виноградних ягодах початок дозрівання (véraison) регулюється складною мережею гормональних сигналів. У це залучено ауксини, етилен, абсцизову кислоту та деякі інші гормони. Додаткове зовнішнє внесення гормонів позитивно впливає на процеси дозрівання, пов’язані з накопиченням антоціанів і поглинанням/зберіганням цукрів у ягодах – діє механізм перепрограмування експресії генів.
«Нещодавно було встановлено, що в одного й того самого сорту, щепленого на різні підщепи, гени, відповідальні за ріст верхівки пагонів і ягід, програмуються по-різному, – зазначає Ніна Мулюкіна. – Особливо це стосується генів, які беруть участь у гормональній сигналізації. Це спостереження узгоджується з гіпотезою про те, що підщепа контролює силу росту й репродуктивну активність сорту. В Італії дослідили вплив нової підщепи M4, середньорослої та стійкої до посухи, на розвиток ягід сорту Каберне Совіньйон. Контролем слугувала комерційна підщепа 1103P. Фізичні й біохімічні аналізи показали, що на підщепі М4 ягоди дозрівають швидше. Було також спостережено, що гени, які контролюють дію ауксину (ARF і Aux/IAA), найбільшою мірою визначають вплив підщепного сорту на прищепний».
Вона додає, що молекулярно-біохімічні аналізи теж підтвердили зв’язок між швидкістю розвитку ягід та змінами у метаболізмі ауксину.
«Нещодавно у Словенії дослідили вплив різних підщеп на обсяг і якість урожаю сорту Совіньйон Блан. На підщепі 41В/72 врожайність була вищою, ніж на SO4 cl 31, Riparia cl 1 і Kober 5BB. Вага 100 ягід була найвищою на підщепі Бернер, маса насіння зі 100 ягід була найвищою (6,9 г) на підщепі 196/17 cl, і найнижчою — на Riparia cl 1 (5,6 г). Проте на загальний уміст кислот та співвідношення між винною і яблучною кислотами більше вплинули погодні умови, ніж застосована підщепа», – підсумовує дослідниця.
Читайте також: Підщепа винограду впливає навіть на міцність і кислотність вина