Овочі - Ягоди - Сад
Головне:
Овочі - Ягоди - Сад

Тепличну плівку руйнує не тільки ультрафіолет, але й агрохімія

AgroTimes
Джерело:
AgroTimes
Поділитись:

Основною причиною руйнування поліетиленової тепличної плівки є ультрафіолетове випромінення (УФ). Для запобігання деградації поліетилену використовують світлостабілізатори УФ-випромінювання. Від його якості та кількості залежить термін служби покриття. Крім того, серйозно скорочують термін служби тепличної плівки агресивна агрохімія, особливо дезінфектанти та пестициди на основі хлору й сірки.

Про це повідомляє журнал «Плантатор»

Передовим способом стабілізації є введення в блок полімеру стабілізуючих добавок, що належать до типу HALS. Світлостабілізатор захоплює вільні радикали і перетворює на стабільні групи, запобігаючи руйнуванню полімера. Термін служби плівки обумовлюється відсотком додавання стабілізатора. Чим вищий відсоток добавки, тим довше прослужить плівка. Відсоток добавок коливається від 1 до 5%.

Одиниці вимірювання інтенсивності (щільності) УФ-випромінювання — кілоленглі (kLy) — 1 kLy = 4,19 кДж/см2 = 11,63 кВт • год/м2 . Інтенсивність УФ-випромінювання різна для різних широт. Вона набирає максимуму до екватора (200– 220 kLy/рік) і спадає до 60 kLy/рік y напрямі полюсів. Для України середньорічна інтенсивність УФ-випромінювання становить у середньому 100–120 kLy на рік, крім кримського півострова, де вона трохи вища. 

Іншими словами, плівка, розрахована на 3 роки експлуатації в Україні, має витримувати 360 kLy. Багато дешевих стабілізаторів, що належать до поверхнево покривних, дають короткочасний і нестабільний УФ-захист. Ці стабілізатори можуть звузити спектр світла, що спричинить проблеми вегетації рослин і активності комах-запилювачів.

Серйозно скорочує термін служби тепличної плівки агресивна агрохімія, особливо дезінфектанти та пестициди на основі хлору й сірки. Ці елементи вступають у хімічні реакції з більшістю УФ-стабілізаторів, нейтралізуючи їх дію. Як наслідок, плівка інтенсивно мутніє, втрачає еластичність і міцність. Водночас випускаються плівки з УФ-стабілізаторами, що мають підвищену стійкість до впливу сірки і хлору (наприклад серії NOR-HALS), не зменшуючи світлопроникність.

Читайте також: Сонячне світло у винограднику розсіюють скляними мікрокульками в плівці

Джерело:
AgroTimes

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ