Овочі-Ягоди-Сад

Про що свідчить зміна морфологічних ознак винограду

Про що свідчить зміна морфологічних ознак винограду

Зміна морфологічних ознак винограду за умов застосування візуального методу обстеження цієї культури свідчить про дефіцит вологоспоживання, формування водного стресу рослин.

Про це в журналі «Садівництво по-українськи» розповів Іван Шевченко, доктор с.-г. наук, професор Миколаївського національного аграрного університету.

За його словами, в основі найстарішого візуального методу лежить зміна зовнішніх морфологічних ознак: стан зелених пагонів винограду, швидкість їхнього росту, початок в’янення листя, зміна їхнього кольору та розташування тощо.

Науковець зауважив, що зміна морфологічних ознак насамперед свідчить про дефіцит вологоспоживання, формування водного стресу рослин. Однак така зміна може бути спричинена і іншими чинниками: підвищенням температури повітря, зменшенням його вологості, дією суховіїв.

«За таких умов виникає дисбаланс між обсягами води та швидкістю її надходження на кордоні «ґрунт — корені винограду — листя винограду — атмосфера», що спричиняє формування певного, тимчасового дефіциту вологоспоживання, під впливом якого рослини і проявляють ознаки в’янення», – пояснив Іван Шевченко.

Він повідомив, що у деяких проєктах зрошення насаджень винограду пропонують проводити вегетаційні поливи за певною схемою в окремі фази розвитку кущів (наприклад, до і після квітування, на початку дозрівання урожаю ягід).

«Недоліки цього методу в тому, що він не сприяє підтриманню оптимальної вологості ґрунту, допускає значні коливання вологи, не враховує фізіологічного стану рослин, потребу їх у волозі, наявність її в ґрунті», – підсумував Іван Шевченко.

Нагадаємо, термоваговий метод поливу виноградників стає більш поширеним.