Овочі-Ягоди-Сад

Термоваговий метод поливу виноградників стає більш поширеним

Серед українських виноградарів, які переходять до штучного зрошення, все більш поширеним стає термоваговий метод діагностики строків і норм поливу виноградників.

Про це в журналі «Садівництво по-українськи» розповів Іван Шевченко, доктор с.-г. наук, професор Миколаївського національного аграрного університету.

Термоваговий метод передбачає контроль запасів вологи активного шару ґрунту. Його найчастіше застосовують у практиці сучасного зрошуваного виноградарства, що свідчить про їх точність і надійність.

Зокрема ТВ-метод успішно застосовують ДМК АПФ «Таврія» та ВАТ «Білозерський» Херсонської області, незалежно від способів та техніки поливу виноградників. У ДМК АПФ «Таврія» на загальній площі 820 га для забезпечення оптимальної вологості активного шару ґрунту на рівні 100–80–75% НВ протягом всього періоду вегетації кущів проводять 9–11 поливів із середньою поливною нормою 80–95 м3/га. Загальна витрата води для зрошення насаджень, включно з вологозарядковими поливами, коливається в межах 950–1230 м3/га.

Важлива перевага ТВ-методу — це можливість інтерпретації вологості ґрунту через показники відносної вологості, що робить його універсальним для різних типів ґрунтів. Метод доступний через незначну вартість обладнання та має високу оперативність контролю. Головні його недоліки: велика енергомісткість, значні витрати праці та обмеженість даних аналізу, які стосуються тільки запасів вологи локального обсягу ґрунту.

Читайте також: Підґрунтове крапельне зрошення винограду не залишає вологи бур’янам