Поділ сховища на камери вплине на якість яблук
Після відкриття камери у виробника яблук є лише тиждень на реалізацію плодів без втрати показників якості.
Про це йдеться у матеріалі журналу «Садівництво по-українськи».
«Після цього якість починає дуже різко змінюватися, і це впливає на продажі, тому треба розподіл камер робити таким чином, щоб ви за тиждень встигали реалізувати всю продукцію з відкритої камери, – розповів Павло Булгаков, міжнародний консультант із зберігання овочів та фруктів. – У кожного фермера свої підходи та можливості щодо реалізації товару, тому на етапі проектування треба закладати правильний поділ на певні обсяги у сховищі».
Під час зберігання у холодильнику яблука продовжують жити та дихати. Під час дихання кисень та глюкоза перетворюються на вуглекислий газ і воду (СО2 та Н2О), у результаті цієї реакції вивільняється теплова енергія. Висока температура і наявність етилену реакцію прискорюють. Метою зберігальних технологій є уповільнення темпу дихання плодів. Низька температура обмежує темп дихання.
«Якщо ми не охолоджуємо плоди правильно і вчасно, отримаємо перевитрату яблуками своїх поживних речовин і тим самим скорочуємо термін зберігання та показники якості», – зазначив Томаш Крупа, науковець Варшавського університету сільського господарства.
Читайте також: Герметичність фруктосховищ перевіряють щорічно