Овочі-Ягоди-Сад

Персик зі сплощеною кроною виходить на плодоношення швидше

Персик зі сплощеною кроною виходить на плодоношення швидше

Сад персика, у якому деревам сформовано сплощену крону, на третій рік вегетації дає врожай 5−6 т/га.

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Ольга Алексєєва, кандидатка сільськогосподарських наук, співробітниця Таврійського державного агротехнологічного університету.

Вона зазначає, що для формування сплощеної крони однорічні саджанці після садіння зрізують на висоті 70−80 см. У зоні майбутнього штамба, на висоті 60−70 см над ґрунтом, видаляють усі передчасні пагони. Усі галуження, що лишилися в зоні кронування, укорочують на дві нижні бруньки.

Обрізування перед початком другої вегетації є формувальним. Обирають три найсильніші гілки. Одна — вертикальна, решта дві — супротивні, розташовані обабіч неї у площині ряду (допустиме відхилення у міжряддяна 30−45°).

Між основами супротивних гілок має бути відстань 10−15 см, із вертикальною віссю кожна з двох гілок має утворювати кут 40−60°. Супротивні гілки вкорочують на відстані 40 см від основи — так, щоб місця зрізів розташовувалися приблизно на одній висоті. Якщо кут такої гілки з вертикальною віссю менший ніж 40°, її переводять на розташований у площині ряду передчасний приріст, його вкорочують на 2−3 бруньки. Якщо на скелетних гілках добре розвинені передчасні прирости, з них формують гілки другого порядку. Для цього на відстані 30−40 см від основи гілки обирають спрямований у міжряддя сильний передчасний приріст й укорочують його, щоб підпорядкувати гілці першого порядку. Вертикальну скелетну гілку (провідник) не вкорочують. Якщо на ній з’являються передчасні пагони, то сильніші з них обрізають на кільце, а слабкі — на 2−3 бруньки. 

У другий рік вегетації наприкінці травня у кроні виконують зелені операції — видаляють конкуренти на кінцях скелетних гілок і пінцирують пагони, розташовані на центральному провіднику. Формування крони завершується на третій рік вегетації. На бокових скелетних гілках формують напівскелетні: між ними і центральним провідником повинно бути не менше ніж 30−40 см. На провіднику яруси не закладають, усі сильні річні прирости видаляють, слабші лишають, укорочуючи на 6−8 груп квіткових бруньок, між залишеними приростами має бути відстань 10−15 см. 

Прирости подовження скелетних гілок не вкорочують. Обрізування, яке виконують на 4−5-й рік вегетації, має стимулювати плодоношення. У цей час слідкують, щоб обростаючі гілки на центральному провіднику не перетворювалися у скелетні — потрібне обрізування на заміщення, для створення плодових ланок. Унаслідок щорічного часткового омолодження центральний провідник не оголюється, має сильний річний приріст, тому плоди матимуть високу якість.

Читайте також: Селекціонер з Хмельниччини вирощує чорні абрикоси