Овочі-Ягоди-Сад

Новий сорт хурми можна вирощувати в теплих регіонах України

В Україні зареєстровано самоплідний, високопродуктивний та зимостійкий сорт гібридної хурми — Дар Софіївки.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».

Заявником сорту є Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України (м. Умань), авторами — В. М. Дерев’янко, І. С. Косенко, А. І. Опалко, М. В. Небиков, Н. В. Дерев’янко.

Перевагою нового сорту гібридної хурми є його зимостійкість (у лабораторних умовах рослинні зразки витримували проморожування до –27 °C) та короткий вегетаційний період. Останнє дає змогу культивувати Дар Софіївки не лише у приморській смузі материкової України (100–150 км), як це є із відомим сортом Росіянка — еталоном зимостійкості, а й значно північніше.

В умовах міста Нова Каховка, а також у Запоріжжі плоди сорту дозрівають 1–10 жовтня, їх маса сягає 160 г. Гарантована придатність урожаю до транспортування 1–1,5 місяця, лежкість плодів за правильного зберігання — 3–3,5 місяця.

Єдиною, рекомендованою і доцільною в умовах України підщепою для всіх видів хурми, зокрема й гібридної, є хурма віргінська. Фахівці радять надавати перевагу підщепним формам з коротшим вегетаційним періодом. Для Центру й Півночі рекомендовані саджанці на штамбі хурми віргінської заввишки 0,7–1 м.

Довідка. Для створення сорту Дар Софіївки використовували гібридні форми хурми, у родоводі яких була хурма віргінська (D. virginiana L.) — один з холодостійких листопадних видів роду хурма (Diospyros L.). У себе на батьківщині її найбільш зимостійкі форми без пошкоджень витримують зниження температури до –35 °C.

Дар Софіївки — перший сорт гібридної хурми, який від запилення й до реєстрації створено на материковій Україні. До цього селекцію хурми в Україні вели в ДП ДГ «Новокаховське» (м. Нова Каховка Херсонської обл.) та Нікітському ботанічному саду (Ялта, АР Крим).

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!