Овочі-Ягоди-Сад

Мікроклональне розмноження гарантує сортову чистоту садивного матеріалу горіхоплідних

Мікроклональне розмноження гарантує сортову чистоту садивного матеріалу горіхоплідних

У фундука найпопулярнішими способами розмноження є відводки та біотехнологічне мікроклонування маточної рослини.

За розмноження відводками один маточний кущ, починаючи з третього-четвертого року від садіння, здатен давати до 15 рослин на рік.

Перед початком експлуатації маточні кущі потрібно ідентифікувати, щоб гарантувати сортовідповідність вихідних рослин. Вартість ідентифікації одного куща – близько 1115 грн. Отже, для того, аби щороку виготовляти 100 тис. саджанців фундука, на початку експлуатації маточника треба ідентифікувати сорт у 6,5 тис. маточних кущів. Це обійдеться більше ніж у 7 млн грн.

Окрім цього, маточні кущі щороку доведеться перевіряти на відсутність чотирьох небезпечних інфекцій. Вартість ідентифікації однієї інфекції – 300 грн. Відповідно комплексна перевірка здоров’я маточного куща – 1,2 тис. грн. на рік, а перевірка маточної плантації з 6,5 тис. кущів – 7 млн грн.

Тобто собівартість саджанців фундука, яким гарантовано відповідність сорту і відсутність інфекцій, у перший рік експлуатації маточника стартуватиме від 140 грн/рослина. До цього ще слід додати затрати на агротехнічний догляд і захист рослин.

У реальності майже неможливо закласти маточник, у якому всі маточні кущі ідентифіковані та перевірені. Як наслідок – на ринку України спостерігається величезна кількість невідповідностей у сортовому складі саджанців горіхоплідних культур.

На противагу польовому розмноженню тиражування сортових рослин в умовах лабораторії є ефективнішим. Адже достатньо ідентифікувати один маточний кущ (дерево), перевірити його здоров’я, і вже з тканин такої рослини мікроклональним розмноженням отримувати сотні тисяч сортових саджанців-копій.

Таким саджанцям не загрожуватиме й інфікування хворобами через ґрунт чи унаслідок контакту з комахами-шкідниками – на етапі створення садивний матеріал не контактуватиме з довкіллям.

У горіхоплідних лише мікроклональне розмноження гарантує сортову чистоту й оздоровленість садивного матеріалу.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!