Овочі - Ягоди - Сад

Фітоплазма може стати перешкодою для промислового вирощування горіхоплідних культур

Поділитись:
Фітоплазма може стати перешкодою для промислового вирощування горіхоплідних культур

Фітоплазма може стати бар’єром на шляху промислового вирощування горіхоплідних культур.

Про це свідчать дослідження науково-виробничого центру «Ін Вітро Плант», пише журнал «Садівництво по-українськи».

Дослідження садивного матеріалу, виконані центром, також продемонстрували, що рослини фундука і волоського горіха мало уражаються вірусами, натомість фітоплазмою було уражено 40-70% перевірених рослин. Найвищий ступінь ураження спостерігався у деяких партіях рослин, що завозилися з Грузії.  

У кліматичних умовах України унаслідок особливого складу ґрунтів та застарілої агротехніки саджанці фундука і волоського горіха, уражені фітоплазмою, мають ознаки часткового або повного в’янення.

Інфіковані рослини розвиваються повільніше, у них усихають окремі здерев’янілі гілки, буває, що всихає вся рослина. Це відкладає вступ саду у плодоношення, врожайність інфікованого фітоплазмою саду горіха зменшується на 70%, погіршується і якість плодів:  горіхи не виповнені та не визрівають як слід. Зазвичай закупівельна ціна на такі плоди є вдвічі нижчою проти якісних.

Серед інфекцій, які уражають рослини фундука і волоського горіха, є й невиліковні, що несуть загрозу плодовим насадженням загалом. Це віруси: яблучної мозаїки, скручування листя черешні, некротичної кільцевої плямистості кісточкових.

Якщо віруси передаються лише під час вегетативного розмноження й комахами, то фітоплазма здатна уражувати рослини, які дорощуються у відкритому ґрунті, і це значно ускладнює отримання промислових обсягів садивного матеріалу.

І лише технологія, за якої саджанець не контактує з ґрунтом, здатна захистити від фітоплазми.

Для ідентифікації вірусних інфекцій і фітоплазми існує три види тест-систем – ІФА (імунно-ферментний аналіз), ДНК чи ПЛР (полімерно-ланцюгова реакція). Найточнішим є ДНК-метод.

AgroTimes

Поділитись:

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!
  • 100 найкращих аграрних підприємств України
  • Експертна рада проекту «Аграрна Еліта України - 2019»
  • 100 найкращих аграрних підприємств України, за номінаціями