Овочі-Ягоди-Сад

Фітоплазма може стати перешкодою для промислового вирощування горіхоплідних культур

Фітоплазма може стати перешкодою для промислового вирощування горіхоплідних культур

Фітоплазма може стати бар’єром на шляху промислового вирощування горіхоплідних культур.

Про це свідчать дослідження науково-виробничого центру «Ін Вітро Плант», пише журнал «Садівництво по-українськи».

Дослідження садивного матеріалу, виконані центром, також продемонстрували, що рослини фундука і волоського горіха мало уражаються вірусами, натомість фітоплазмою було уражено 40-70% перевірених рослин. Найвищий ступінь ураження спостерігався у деяких партіях рослин, що завозилися з Грузії.  

У кліматичних умовах України унаслідок особливого складу ґрунтів та застарілої агротехніки саджанці фундука і волоського горіха, уражені фітоплазмою, мають ознаки часткового або повного в’янення.

Інфіковані рослини розвиваються повільніше, у них усихають окремі здерев’янілі гілки, буває, що всихає вся рослина. Це відкладає вступ саду у плодоношення, врожайність інфікованого фітоплазмою саду горіха зменшується на 70%, погіршується і якість плодів:  горіхи не виповнені та не визрівають як слід. Зазвичай закупівельна ціна на такі плоди є вдвічі нижчою проти якісних.

Серед інфекцій, які уражають рослини фундука і волоського горіха, є й невиліковні, що несуть загрозу плодовим насадженням загалом. Це віруси: яблучної мозаїки, скручування листя черешні, некротичної кільцевої плямистості кісточкових.

Якщо віруси передаються лише під час вегетативного розмноження й комахами, то фітоплазма здатна уражувати рослини, які дорощуються у відкритому ґрунті, і це значно ускладнює отримання промислових обсягів садивного матеріалу.

І лише технологія, за якої саджанець не контактує з ґрунтом, здатна захистити від фітоплазми.

Для ідентифікації вірусних інфекцій і фітоплазми існує три види тест-систем – ІФА (імунно-ферментний аналіз), ДНК чи ПЛР (полімерно-ланцюгова реакція). Найточнішим є ДНК-метод.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!