Біла гниль нині здатна знищити до 80% винограду
Біла гниль (Coniothyrium diplodiella (Speg.) Sacc.) інтенсивно й масово розвивається на виноградниках щороку. З другорядної хвороба перейшла в економічно значущу й здатна знищити до 80% урожаю. Шкідливість гнилі дуже висока, грона не лише втрачають товарний вигляд, а й стають непридатними для переробки, адже патоген продукує низку ферментів, які псують аромат, смак і колір вина.
Про це в своїй статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише Людмила Баранець, кандидатка сільськогосподарських наук, співробітниця Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова».
Дослідниця зауважила, що умови вегетації 2023 року для білої гнилі були сприятливими, збитки, які наносила хвороба, посилив червневий градобій. Збудник хвороби є термофільним організмом й активно розвивається за високої вологості після зливових опадів й підвищення температури повітря до +25…+30 °C.
«Зазвичай масове ураження ягід спостерігається під час запізнілої підв’язки пагонів: раніше прикриті листям грона винограду унаслідок підв’язування відкриваються і потрапляють під прямі сонячні промені. Унаслідок сонячних опіків на шкірочці утворюються некрози, і збудник білої гнилі легко проникає в тканини та інфікує плоди, – зазначила Людмила Баранець, – Вражається відразу ціле гроно або більшість його ягід. Уражені ягоди в’януть, зморщуються і засихають. Збудник білої гнилі зимує у формі пікнід і склероцій на ураженій лозі та муміфікованих ягодах».
Боротьба з білою гниллю дуже складна, тому варто подбати про профілактику хвороби: правильне формування крони куща і вчасне виконання усіх зелених операцій. Увага. Зелені операції слід виконувати так, аби після них прямі сонячні промені не мали шансу потрапити на ягоди, наголосила вчена.
Читайте також: Захист від оїдіуму є промлемним