Точка зору

«Пластмасових» ягід за кордоном вдосталь, а наші цінуються за смак, запах і яскравий колір

Андрій Білий
керівник ФГ «Ніжин агроінвест»
Поділитись:

Нашому господарству за доволі короткий термін вдалося налагодити увесь технологічний цикл виробництва ягідної продукції: від вирощування саджанців, розсади і ягід (малини, суниць садових, обліпихи) до заморожування та продажу готової продукції.

У 2014 році ми зібрали перший урожай малини і дуже вигідно його реалізували: отримали за малину майже 10 тис. доларів. Успіх нас окрилив, і ми вирішили втричі збільшити малинник. Але у 2015 році попит і ціни на малину в Україні різко впали. Тоді ми зрозуміли, наскільки ризиковано займатися монокультурою. Тож вирішили, окрім малини, вирощувати суниці садові. Крім того, через примхливість вітчизняного ягідного ринку ухвалили рішення виходити зі своєю продукцію на закордон.

Однак перші наші спроби вийти з ягідною продукцією на закордонний ринок виявилися невдалими. Ми відправили дві машини, одна з них простояла на кордоні 28 днів, товар зіпсувався. Як наслідок, замість прибутку ми вийшли в мінус на 85 тисяч гривень. Але це нас не зупинило. Стали аналізувати ринок і шукати свою нішу. Вирішили займатися реалізацією заморожених ягід, бо вони там мають попит.

Ми збудували сучасний цех шокового заморожування. Вартість холодильного комплексу –– понад 30 млн грн. Технологія шокового заморожування (-38 °C) дозволяє отримати ідеальну за своїми характеристиками продукцію, бо клітина ягідки за такої температури не встигає пошкодитися, у ній залишаються всі вітаміни та мікроелементи. Зараз за добу заморожуємо близько 10 т ягід, але найближчим часом плануємо вийти на 20 т. Камера зберігання з температурою -20 °C розрахована на 400 т продукції. Звісно, що такого обсягу нам не вистачає, але з чогось треба починати. За два попередні роки нам вдалося реалізувати закордонним партнерам понад 1,5 тис. тонн продукції. Серед іноземних партнерів: Польща, Німеччина, Чехія, Нідерланди, країни Балтії.

Експортуємо лише заморожені ягоди. Ми не конкуренти Єгипту, який постачає ранню продукцію, довготривалого зберігання. Та й взагалі, «пластмасових» ягід там вдосталь, а наші цінуються за смак, запах, яскравий колір. З початку епідемії коронавірусу ми навіть збільшили поставки, бо іноземці через карантин більше вживають вітамінної продукції. Проблем із відвантаженням теж не було, вантажі спокійно пропускали через кордон.

Цього року, незважаючи на примхи погоди, отримали непоганий урожай суниць садових, адже під час приморозків обкурювали насадження димом. Якщо хочеш мати добрий урожай, мусиш про це подбати.

Щоб зекономити площі, садимо суниці між обліпихою, це трохи більше 6 гектарів. Сорт Зенга Зенгана — для заморожування, ягоди сортів Соната й Мурано йдуть на продаж у свіжому вигляді для внутрішнього ринку. Крім того, вирощуємо ремонтантні сорти Альба й Альбіон. Їх також реалізуємо на внутрішньому ринку. До речі, наше господарство виступило ініціатором створення обслуговуючого кооперативу «Дари Чернігівщини». Кооператив ще молодий, йому два роки. Зараз у ньому 12 членів –– це фермерські господарства, які й раніше займалися вирощуванням ягід. Наша співпраця здебільшого полягає в допомозі з реалізацією готової продукції. Але вже з цього року ми проводимо активну роботу щодо залучення нових членів, які раніше не займалися ягодами. Ми будемо надавати їм за мінімальною ціною посадковий матеріал зі свого розсадника, допомагати в монтуванні зрошувальної системи, будемо надавати рекомендації з вирощування ягід та гарантовано викупати їх продукцію за договірною ціною. Ми відкриті для спілкування і з задоволенням співпрацюємо з маленькими родинними господарствами, які вирішили займатися ягідним бізнесом. Крім того, ми співпрацюємо з Ніжинським аграрним інститутом. За власний кошт ми їм посадили 2,5 га малини та гектар суниць садових. Вважаємо, що в такий спосіб ми вклали гроші у розвиток майбутнього ягідної галузі, бо такі посадки –– це навчальний майданчик для ознайомлення з ягідництвом молодих агрономів і фермерів Чернігівщини.

Поділитись:
  • 100 найкращих аграрних підприємств України
  • Експертна рада проекту «Аграрна Еліта України - 2019»
  • 100 найкращих аграрних підприємств України, за номінаціями