
Південна рослина допомагає зменшити концентрацію аміаку у свинокомплексах
Свіже повітря від природи

Південна рослина допомагає зменшити концентрацію аміаку у свинокомплексах.
Комфортне утримання тварин — це насамперед здоровий мікроклімат. Нагадаємо: рекомендовані параметри мікроклімату для свиней на відгодівлі передбачають дотримання температурного режиму (14…20 °С), вологості (40–75%), швидкості руху повітря (0,3–0,7 м/с), допустимого вмісту в повітрі аміаку (0,02 мг/л), вуглекислого газу (0,2%), сірководню (0,015 мг/л), мікробів (500 тис. м³). Поговоримо сьогодні про вміст аміаку та способи його усунення. Адже це важливо для забезпечення комфортних умов для тварин, покращення умов праці для людини та зменшення шкідливого впливу газу на довкілля.
Шкідливий вплив аміаку
Аміак утворюється внаслідок анаеробного розкладання азотовмісних органічних сполук, що містяться в підстилці, гної, сечі, залишках корму тощо. Велика його кількість може накопичуватися за незадовільної вентиляції та несвоєчасного прибирання гною.
Аміак — потенційно токсичний газ, що може завдати серйозної шкоди дихальним шляхам свиней, коли його концентрація досягає високих рівнів. Доведено, що концентрація аміаку 11 мг/м² призводить до зниження продуктивності тварин, 50 мг/м² — різкого скорочення продуктивності та здоров’я тварин, а також підвищує ризик захворювання на пневмонію, концентрація 100 мг/м² — спричиняє чхання, слинотечу та подразнення слизових оболонок тварин.
Окрім того, шкідлива дія аміаку проявляється в зниженні опірності організму тварини хворобам, створенні сприятливих умов для розвитку умовно патогенної мікрофлори на слизових оболонках дихальних шляхів. Аміак, який потрапляє через легені в кров, з’єднується з гемоглобіном, що призводить до кисневого голодування організму, спричиняючи анемії.
Загалом в обмеженому просторі до 10% зниження продуктивності свиней пояснюється захворюванням дихальних шляхів, а також іншими проблемами включно зі зниженням споживання їжі та набору ваги.
Від концентрації в повітрі пилу та аміаку із сірководнем зазнає збитків економіка підприємства, погіршується стан здоров’я не лише тварин, а й працівників.
Рішення для контролю газів
Зменшити концентрацію газів, знизити забрудненість і запахи відпрацьованого повітря можна шляхом налагодження якісної системи вентиляції приміщень, впровадженню систем очищення повітря, менеджменту годівлі, спрямованому на зменшення виділення аміаку та одорантів.
Водночас для забезпечення оптимальної продуктивності поголів’я важливо приділяти першочергову увагу здоров’ю дихальних шляхів тварин, а також здоров’ю їхнього кишківника.
Нині на ринку є чимало засобів, що сприяють зменшенню концентрації аміаку в повітрі. Нове рішення — добавка De-Odorase, р озроблена на основі відбірних екстрактів рослини юка (Yucca schidigera).
Клімат і умови, у яких росте юка, пояснюють, чому її екстракт є ефективним для усунення надмірного аміаку з приміщення. Кілька видів юки походять із пустелі, де бракує води й азоту, — в такому кліматі можуть рости тільки низькорослі дерева та кущі. Проте ці види юки досягають 3–4 м і мають велике листя. Це відбувається завдяки унікальній здатності рослини поглинати азот із ґрунту для власного росту та метаболізму. Таким чином унікальна здатн ість юки захоплювати ґрунтовий азот, а також кліматичні умови, у яких вона росте, пояснюють, чому її екстракт такий ефективний для боротьби з аміаком. Екстрагуючи активну речовину з рослини юки, вчені використали її зв’язувальну здатність для створення добавки De-Odorase.
De-Odorase® — це безпечний і ефективний спосіб знизити й підтримувати низький рівень аміаку та вуглекислого газу, а також кількість мікроорганізмів у повітрі свинарників, створюючи здоровіше середовище для тварин і працівників ферми.
De-Odorase можна додавати в корм або безпосередньо вносити в гній. Згідно з рекомендаціями розробників, найкраще застосовувати De-Odorase для підвищення продуктивності, контролю аміаку й утилізації гною шляхом додавання в корм у нормі 120–125 г/т.
Безпосереднє внесення у гній може бути корисним для контролю аміаку окремо або на додаток до додавання в корм. Для безпосереднього застосування (10% рідина) слід розвести 30 мл добавки в 1 л води. Далі цей розчин додати у гнійні ями, відстійники, системи зливу гною з розрахунку 1,5 л добавки на 1 м³ гнійної рідин и. Для підтримання стабільного ефекту щомісяця слід вносити 20 мл/м³ гнійної рідини.
Таким чином, зменшення рівня аміаку у тваринницьких спорудах сприяє:
• зменшенню запаху;
• поліпшенню здоров’я дихальних шляхів поголів’я;
• підвищенню продуктивності тварин;
• зменшенню рівня захворюваності на пневмонію;
• покращенню репродуктивного здоров’я;
• кращій конверсії корму та збільшенню середньодобових приростів;
• боротьбі з комахами;
• покращенню благополуччя тварин і працівників ферми.
