Техніка

Про досвід застосування cмугової технології MZURI Pro-Til розповідає керівник агрогосподарства «Діалог»

П’ять років із MZURI

П’ять років із MZURI
Володимир Басистий

Ще десятиліття тому важко було уявити, щоб господарству достатньо було одного універсального агрегата для сівби практично всіх культур — як навесні, так і восени. Сьогодні це об’єктивна реальність. Хоча, зрозуміло, що в кожного свій період адаптації інноваційних технологій та свої подробиці такого господарювання — з усіма помилками, зробленими з них висновками і здобутими успіхами. Про свій досвід застосування cмугової технології MZURI Pro-Til нам розповів Володимир Басистий, керівник і засновник агрогосподарства «Діалог».  

Шукати причини… в собі 

У його життєписі — понад чотири десятиліття урожаїв: щедрих і не дуже, оптимістичних і напружених, складних і натхненних. Яких тільки техніки і технологій передбачено й випробувано за ці роки!.. 

Про танцюриста, якому «ноги заважають», він жартома згадує, щоб пояснити, чому не аргумент, що «погода стала на заваді». А на мою репліку про кліматичні зміни зауважує, що весна завжди приходить вчасно, принаймні сам Володимир Васильович завжди розпочинає польові роботи в один і той самий день. Він уже п’ятий рік поспіль сіє культури стрічковим методом, застосовуючи MZURI Pro-Til, і твердо переконаний: якщо раптом щось не зійшло чи не виросло — причини слід шукати в собі й у порушенні технології, а не нарікати на техніку й погоду… 

До речі, крок назустріч новому технологічному досвіду досвідчений господар зробив далеко не одразу. Чи то машина здавалася ну дуже вже незвичною, чи то з іноземним словом стріп-тіл (strip till) у ті часи мало в кого виникали якісь асоціації — так чи інакше, кілька років поспіль на виставках, як пригадує, не надто цікавився подробицями смугового землеробства. Доля «звела» їх на полі — в господарстві у Христинівці, де на той час уперше в Україні ризикнули застосувати технологію MZURI Pro-Til… 

На те вона й технологія 

У сівозміні господарства, що має в обробітку близько 1700 га ріллі в Новоукраїнському (колишньому Добровеличківському) районі на Кіровоградщині, — класичний «джентльменський набір»: кукурудза, соняшник, соя, зернові, ріпак. 

Перспектива отримати дружні сходи ріпаку навіть в умовах дефіциту вологи зацікавила. Побачивши практичні результати роботи MZURІ, вирішили й собі придбати такий агрегат. І щойно машину доставили в господарство, вийшли нею 5 серпня сіяти ріпак… 

Як каже тепер, аналізуючи вже пройдений шлях, на те вона й технологія, що вимагає точного дотримання. Передусім — змінити власне сприйняття роками відпрацьованих процесів, а потім переконати в цьому працівників. 

«Дуже непросто себе переламати, — зізнається Володимир Басистий, — бо одна справа, коли ти бачиш чорне поле (бо ж завжди раніше його обробляв, щоб було «гарне» і «чорне»), і зовсім інша — бур’ян та стерня, по якій треба сіяти за новою технологією…». 

Власне, якщо сам він налаштовувався на такі трансформації щонайменше 5–6 років, то в механізаторів «перехідного періоду» фактично не було. Як пригадує, на початках деякі навіть відмовлялися працювати за дивною технологією. Довелося директорові застосувати усі можливі аргументи, пояснюючи суть технології… 

Універсальне рішення 

Нині у Володимира Васильовича знайдеться відповідь і критикам, і затятим скептикам, і неофітам. Коли йому хтось закидає про «кращий урожай» за іншою сівалкою, він одразу ж запитує: «А ви могли б тією сівалкою посіяти там, де ми посіяли MZURI? Ні? То що ви тоді порівнюєте?!» 

У середньому господарство щороку відводить під сівбу озимої пшениці, ячменю й ріпак за смуговою технологією близько 600 га ріллі (здебільшого, з водною ерозією). 

«Суть ґрунтообробітку з допомогою MZURI Pro-Til — підняти з нижніх горизонтів вологу до посівного ложа і забезпечити насінині комфортні умови для проростання упродовж усього періоду, а разом із тим накопичити більше вологи під мульчею в необроблених міжряддях, — пояснює господар. І зауважує: «На це й покладаємося в наших посушливих умовах». 

Оскільки чимало земельних ділянок у незручних для обробітку місцинах — схили, клини, балки — з темпами й обсягами особливо не розженешся. Дотримуючись оптимальної швидкості та якості, в нормальних умовах MZURI обробляє 25–30 гектарів ріллі за зміну. Щоправда, цей агрегат здатний виконати за один прохід одразу три агротехнологічні операції, та ще й дає змогу заощадити час та ресурси господарства. 

«Ось, приміром, після ріпаку є можливість злущити і підготувати поле для сівби за класичною технологією, а після більш пізніх попередників — сої чи соняшника — такої можливості здебільшого немає, — пояснює Володимир Басистий. — Тому за таких обставин стрічкова сівба з одночасним внесенням добрив по пожнивних рештках і мульчі — універсальне рішення. Та ще й накопичення вологи більше, і покров ґрунту не пересихає — а врожай отримуємо не гірший. Навіть на тих полях, де класика взагалі не спрацювала, маємо зростання продуктивності культур завдяки MZURI Pro-Til»

 Точний висів за планом 

Як відомо, працювати на важких українських ґрунтах — ще та проблема для багатьох європейських машин. Що ж до MZURI, то інженери й конструктори бренду, взаємодіючи з агровиробниками, успішно дають раду з питаннями адаптації техніки. 

Через потребу заглиблюватися в ґрунт на 25 см рама посівного комплексу дуже міцна, здатна витримувати великі навантаження. І що глибша культивація, то вужчі робочі органи, — щоб легше впоратися з плужною підошвою, яка на багатьох полях закладалася роками. Для роботи на більш важких ґрунтах раму шасі й раму висіву ще більше зміцнили, а потужність турбіни посилили. На часі модернізація висівних органів. Поліпшили й ступиці опорних коліс та штифти обох рам. Серед найновіших удосконалень — збільшення бункера сівалки та зміни в гідравлічній системі. 

Звісно, все це стосується новітніх моделей MZURI. Втім, і машини з історією — як та, що в господарстві Володимира Басистого, — успішно справляються з покладеними на них завданнями. 

«Модернізовані сівалки добре пристосовані до наших умов, — каже господар. І зауважує, що всі операційні питання завжди вдається оперативно вирішувати з фахівцями технічної підтримки. 

Торік у співпраці з інженерною службою MZURI господар придбав змінну шину для точного висіву на посівний комплекс. «Хочемо сіяти точніше», — наголошує Володимир Васильович, розповідаючи, що за планом у «Діалогу» — точний стрічковий висів соняшника, сої й кукурудзи. — «Спочатку побачили користь інноваційної технології, а тепер робимо наступний крок — до вдосконалення якості виробничих процесів», — додає він. 

Усі до чогось прагнуть 

За п’ятиліття, що минуло з першого виходу MZURI в поля господарства, «Діалог» накопичив чималий досвід. Як наголошує його керівник, успіх інноваційної технології полягає не в сівбі якимось особливим способом, а в точному дотриманні всіх ланок технології. 

Володимир Басистий має в кого питати поради і з ким ділитися досвідом, бо серед його знайомих чимало хто сьогодні переймається засадами дбайливого господарювання. Як каже, нині всі щось практикують і до чогось прагнуть. 

Звісно, є в українських аграріїв і чимало викликів: якість посівного матеріалу та мінеральних добрив, доброчесність у взаємодії з постачальниками, наявність компетентних кадрових ресурсів. За таких обставин успішний результат залежить від успішного керування чималеньким обсягом виробничих та управлінських завдань. Та впоратися з ними під силу тільки за умови системного підходу. 

Володимир Васильович має на снагу і надалі пропагувати технологію смугового ґрунтообробітку MZURI Pro-Til серед колег-аграріїв: «Що більше нас у цій сфері працюватиме, то земля буде здоровішою і господарства матимуть зиск, а ще можна буде спільно якісь досліди закладати й удосконалювати технологію»… 

Що ж, як мовиться, шлях здолає лише той, хто йде. Українські аграрії вже давно звикли розраховувати тільки на себе. На часі глибоке розуміння актуальності відповідального господарювання. А це вже не тільки і стільки про машини. Це про іншу філософію, дбайливе ставлення до землі й довкілля, а, відповідно, цілком нові життєві обрії, до яких однозначно варто прагнути…  

КОМПЕТЕНТНО

«Принципово інший підхід до землеробства» 

Олександр Ярошенко

Сучасне сільське господарство вимушене швидко пристосовуватися до нових кліматичних умов та економічних викликів сьогодення. У центрі уваги аграрія — не тільки висока результативність господарювання, а й турбота про екологію поля та довкілля загалом. Саме таку можливість дає універсальна технологія MZURI Pro-Til. З нею можна гарантовано впоратися з найскладнішими викликами. Тож охочих придбати цю техніку стає дедалі більше. 

«Аграрії налаштовані на роботу, готові інвестувати, оптимізувати виробничі витрати й отримувати прибутки, — наголошує Олександр Ярошенко, директор компанії «Б.Т.А Групп», що є офіційним дилером MZURI в Україні. — Більшість із них розуміють, що потрібно адаптувати свою технологію вирощування до нових кліматичних умов. І технологія MZURI Pro-Til є вельми актуальною, оскільки дає змогу рослинам розвиватися у несприятливих умовах дефіциту вологи. Цей підхід до господарювання стає популярним і охопить значний сегмент ринку вже у найближчі роки. Підрахунки собівартості вирощування сільгоспкультур із технікою MZURI свідчать, що це значно рентабельніше порівняно з традиційною технологією, оскільки технологія сама по собі вимагає менше витрат. Іншими словами, це принципово інший підхід до землеробства, який дозволяє зменшити собівартість і водночас отримувати кращий результат». 

газета AgroTimes, березень 2021 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у газеті “AgroTimes” та інтернет-сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ