Агрономія

Правильний вибір гібрида соняшнику — перший крок до успіху

Правильний вибір гібрида соняшнику — перший крок до успіху

Cоняшник — головна олійна культура України, площі під якою ще не так давно були переважно зосереджені в зоні Степу України, а нині через зміну клімату й прибутковість фіксується їх зростання на Півночі та Заході країни. Соняшник вирощують здебільшого для переробки на олію, яку надалі використовують у харчовій, технічній і фармацевтичній промисловості, а побічну продукцію виробництва успішно застосовують як високобілковий корм у тваринництві й птахівництві, виготовляють пелети для альтернативного опалення тощо.

 

Компанія «Сингента» має широкий асортимент гібридів соняшнику. Водночас кожен гібрид має свої особливості та переваги, що дає змогу обрати найоптимальніший для певних умов, певного напряму й технології вирощування і, як результат, отримати максимальний прибуток, тим самим задовольнивши потреби та вимоги сільгоспвиробника в будь-якому куточку нашої країни, де вирощують «квітку сонця». У виборі гібрида соняшнику слід мати на увазі, що умови вирощування в кожній агрокліматичній зоні, окремо взятому господарстві й навіть на певному полі різняться за вологозабезпеченням, родючістю ґрунту, системою живлення, фітосанітарною ситуацією, попередником і багатьма іншими чинниками. Тобто нехтування цими чинниками під час вибору гібрида може призвести до недоотримання запланованого врожаю. Як приклад, не варто очікувати від інтенсивних гібридів стабільно високої врожайності за екстенсивної технології вирощування. Тому під час вибору гібрида поряд з іншими характеристиками слід ураховувати їх інтенсивність.

Середня врожайніть (ц/га) гібриду СИ Арізона в різних кліматичних зонах України, 2018 р.

 

 

Гібриди інтенсивного типу — характеризуються найбільшим потенціалом урожайності, але водночас вони вибагливіші до умов вирощування. Ми рекомендуємо висівати їх в оптимальні терміни та на найкращих ґрунтах за умов помірного та достатнього вологозабезпечення, розміщувати після найкращих попередників, використовувати збалансоване мінеральне живлення. Тобто ці гібриди максимально реалізують свій потенціал за дотримання всіх технологічних вимог. Це такі гібриди, як НК Бріо, НК Конді, СИ Купава, Суміко, НК Неома, СИ Діамантіс, Тутті, СИ Експерто, Таленто, СИ Бакарді КЛП, СИ Неостар КЛП.

 

Серед гібридів для класичної технології вирощування в регіонах, де відсутні нові раси вовчку, в лінолевому сегменті вже протягом десятиріччя найпопулярніші гібриди НК Бріо та НК Конді, у високоолеїновому сегменті — гібрид Тутті. Вони є лідерами за врожайністю (понад 50 ц/га) та вмістом олії. В зоні поширення нових рас вовчку відзначається гібрид СИ Купава, який найкраще розкриває свій потенціал в умовах Харківської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Полтавської, Миколаївської й Одеської областей — 2018 року його врожайність становила до 46 ц/га.

Середня врожайніть (ц/га) гібриду СИ Бакарді КЛП в різних кліматичних зонах України, 2018 р.

 

Високоолеїнові гібриди СИ Експерто та Таленто поєднують стабільно високий рівень урожайності, високу толерантність до хвороб, пластичність та високий уміст олії й олеїнової кислоти в ній, а також не поступаються за врожайністю класичним гібридам. Зокрема, врожайність гібрида СИ Експерто протягом 2016–2018 рр. у зоні Лісостепу була в середньому до 41,3–48,4 ц/га, в зоні Степу — 29,3–36,4 ц/га. Урожайність гібрида Таленто протягом 2017–2018 рр. у зоні Лісостепу була в середньому до 33,7–43,9 ц/га, в зоні Степу — 26,8–33,5 ц/га.

 

Обидва гібриди демонстрували високий рівень стабільності й нічим не поступалася за врожайністю класичним гібридам.

 

У сегменті Clearfield®-гібридів стандартом і найпопулярнішим є гібрид НК Неома, врожайність якого 2018 року в зоні Лісостепу та Полісся становила до 46,5 ц/га і Степу — 44,6 ц/га. Однак особливої уваги заслуговує новий Clearfield®-гібрид СИ Діамантіс. Це середньостиглий інтенсивний високоврожайний гібрид (генетично близький до гібрида НК Конді). Відмінно розкриває потенціал на родючих ґрунтах і за високого рівня агротехніки. Має середні темпи росту на перших етапах розвитку, високу пластичність і стабільну врожайність. Середня врожайність гібрида СИ Діамантіс 2018 р. в зоні Лісостепу була в межах 39,5–47,5 ц/га, в зоні Степу — 31,9–44,7 ц/га.

 

Гібриди помірно інтенсивного типу відзначаються високим потенціалом урожайності та високою стабільністю, яку можна отримати не лише за найсприятливіших умов вирощування.

 

Ці гібриди, на відміну від гібридів інтенсивного типу, менш вибагливі до високого агрофону, вони демонструють стабільну та високу врожайність за меншого вологозабезпечення. Це такі гібриди, як НК Рокі, СИ Кадікс, СИ Ласкала, СИ Арізона, СИ Едісон, Естрада, Субаро, НК Фортімі, НК Ададжіо.

Середня врожайніть (ц/га) гібриду СИ Діамантіс в різних кліматичних зонах України, 2018 р.

 

 

СИ Едісон — середньостиглий гібрид із генетичною стійкістю проти нових рас вовчку. Гібрид пластичний до умов вирощування, демонструє стабільну високу врожайність у всіх зонах вирощування. Гібрид має високий рівень посухостійкості та стійкості проти несправжньої борошнистої роси. Листки в гібрида гофровані, що значно збільшує ефективну площу фотосинтезу та дозволяє формувати максимальний урожай і повноцінний налив навіть у складних посушливих умовах. Одним із незаперечливих плюсів гібрида є високий уміст олії — до 54%. 2018 року врожайність гібрида в зоні Центрального та Північного Степу була в межах 26,5–38,4 ц/га, в зоні Лісостепу України — 45,2–52,1 ц/га.

 

Гібриди екстенсивного типу — відзначаються високою стабільністю в посушливих і несприятливих умовах. Вони не знижують урожайності за низького агрофону. До цього типу належать гібриди Алькантара, Босфора, Коломбі, Санай МР, СИ Барбаті, СИ Розета КЛП.

 

Гібрид СИ Барбаті доповнює лінійку Clearfield®-гібридів, завдяки високій посухостійкості (рівень гібрида Санай МР) демонструє стабільні результати в регіонах із ризиками тривалою посухи, витримує низький агрофон, пластичний до термінів посіву. Генетично стійкий проти вовчку раси F. Має високі темпи росту на початкових етапах органогенезу. Врожайність 2018 року в зоні Південного та Центрального Степу України була в межах 21,2–28,3 ц/га. Рекомендується для зони Південного Степу та Сходу України, вільних від фомопсису. Висока посухостійкість поєднується з високою врожайністю. Рекомендована густота до збирання — 40–45 тис. рослин/га.

 

 

Гібрид СИ Розета КЛП — екстенсивний Clearfield® Plus-гібрид лінолевого типу, який витримує низький агрофон. Має помірні темпи росту на перших етапах органогенезу. Чудово розкриває потенціал у посушливих умовах. Стійкий проти вовчку рас A-F і до найагресивніших рас несправжньої борошнистої роси. Відзначається високою жаро- та посухостійкість, а, відповідно, доброю запиленістю кошика. Для гібрида також характерна висока стійкість проти осипання насіння. В посушливих умовах має високий уміст олії (до 49%). Рекомендований до вирощування в умовах Південно-Східного Степу України. Рекомендована густота до збирання: в посушливих умовах — 35–45 тис. рослин/га, в умовах помірного зволоження — 40–50 тис. рослин/га

 

Отже, ми бачимо, що завдяки інноваційним селекційним досягненням гібриди соняшнику компанії «Сингента» відзначаються високою пластичністю й стабільністю за різних технологій вирощування. До того ж кожен гібрид соняшнику унікальний — має свій набір характеристик, який дає змогу отримувати врожай за певних погодних умов й агротехніки. Для запобігання ризиків залежно від умов вирощування рекомендується вирощувати 3–4 гібриди з різними характеристиками та групою стиглості, а також дотримуватися оптимальної густоти на момент збирання.

 

 

Геннадій Малина,

кандидат сільськогосподарських наук, менеджер з технічної підтримкиолійних культур

журнал “The Ukrainian Farmer”, лютий 2019 року

  

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі “The Ukrainian Farmer” та інтернет-сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ