Тваринництво
Головне:
Тваринництво

Автоматизована станція контролю відгодівельної продуктивності свиней - підвищує ефективність

Порахувати конверсію

Порахувати конверсію

Ефективність свинокомплексу можна підвищити, встановивши автоматизовану станцію контролю відгодівельної продуктивності свиней.

Організація успішного свинокомплексу є складним завданням. Нині вже не достатньо просто завезти найкращу генетику, інвестувати в сучасне обладнання, корми, кадри тощо. Висока конкуренція та зниження рентабельності виробництва вимагає господарів упроваджувати інновації, що дозволяють підвищити ефективність кожного етапу виробництва. Однією з таких інновацій є автоматизована станція контролю відгодівельної продуктивності свиней Compident MLP II австрійської компанії Schauer. Її вже активно використовують племінні європейські ферми, що задають стандарти економічної ефективності у свинарстві. У чому переваги Compident MLP II? Зупинимось на цьому детальніше. 

Знахідка для селекціонерів 

Свинокомплекси, які самі провадять племінну справу, установлюють такі станції, щоб точно визначити показники конверсії та приростів у кнурців і відібрати з гнізда найкращих для поновлення стада. Такий підхід має низку переваг: не потрібно витрачати час і кошти на придбання й перевезення тварин, їх адаптацію, бо навіть за створення найкращих умов утримання виживають далеко не всі «іноземці». Та й немає ризику, що генетичний потенціал придбаних за кордоном свиней не відповідатиме заявленим характеристикам. 

Тому будь-який великий свинокомплекс прагне організувати власний селекційно-гібридний центр. І в цій справі без оцінювання чистопородних тварин по конверсії корму не обійтися. Конверсія корму є індикатором успішної роботи ферми, одним із найважливіших показників племінної цінності свиней, який селекціонери постійно прагнуть поліпшити, відбираючи найперспективніших особин для власного господарства чи для замовників. 

На переконання вчених конверсія корму є багатофакторною полігеномною ознакою, тому проводити селекцію по ній досить не просто. Адже потрібно подбати не лише про зниження цього параметра, а й про його закріплення по стаду загалом. Ефективно розв’язати це завдання, не оцінивши ремонтний молодняк на станціях контролю відгодівельної продуктивності, нереально. Гібриду, отриманого внаслідок схрещування чистопородних тварин, показник конверсії передається по батьківській лінії, тому на Compident MLP II тестують кнурців вагою від 30 до 120 кг. Коефіцієнт конверсії в різних кнурів дуже варіює: в однієї тварини він не перевищує 2, а в іншої, такого самого віку й розташованої в тому самому боксі, наближається до 3,5. 

То яку вигоду отримує компанія, що провадить селекцією, здійснюючи вимірювання конверсії з великою «похибкою»? Тільки втрата часу, сил і засобів, що знижує ефективність роботи загалом. Натомість станція Compident MLP II, за відгуками селекціонерів, — надійна, проста в експлуатації, унеможливлює людські помилки й видає максимально точні показники по кожній тварині, фіксуючи неоднорідність їх кормової поведінки. Тестування кнурів на Compident MLP II надає вичерпну інформацію, яка допомагає якісно відібрати тварин. 

Тому популярність станцій Compident MLP II, які широко використовуються на нуклеусах Данії і Голландії, Австрії та Німеччини, цілком зрозуміла. Головний аргумент на користь її використання — це здатність станції забезпечити найвищу точність у визначенні витрат і конверсії корму. 

Як працює станція 

Основні складники Compident MLP II — дозатор корму, тензодатчик, пневматичні циліндри та годівниця, чистота якої гарантована оптимальною гігієною завдяки швидкому зливанню промивної води; дві надійні антени, панель керування й електронний блок для приймання і обробки даних. Станція має корпус із неіржавної сталі та пластика, що не піддається корозії. Тому станція ще й характеризується високою надійністю в експлуатації. Тваринам на вухо встановлюється електронний чип, з якого станція зчитує інформацію. 

Знайдеться чимало людей, у яких словосполучення «глухий кут» викликає негативні асоціації. Проте в разі з облаштуванням станції Compident MLP II така характеристика тільки підносить її переваги. 

Подібні станції свинарям уже знайомі, їх установлюють на групі поросних свиноматок. Там свиноматка з електронним чипом у вусі заходить усередину станції через одні двері, а після того, як наситилась, виходить через інші. На MLP II взагалі немає дверей, а є тільки ніші з годівницями, у які поміщається передня частина тіла кнура. Тварина їсть сухий комбікорм досхочу і виходить задом або боком. Ширина проходів у Compident MLP II регулюється вручну для тварин вагою від 30 до 120 кг так, щоб до годівниці міг підійти тільки один кнур, а інший не заважав йому їсти. 

Укорочений тип конструкції з годівницею оснащено комп’ютерним керуванням, дозатором корму і зважувальною платформою для вимірювання ваги тварин (опціонально). Відмінного результату вдається досягати завдяки високій якості ваг, оснащених особливо чутливим тензодатчиком, і конструктивним особливостям установки. Наприклад, годівниця має спеціальну заслінку, яка відкривається, коли підходить кнур, і закривається після приймання їжі, після чого й відбувається зважування корму. Таким чином, кнур, що стоїть позаду нього, не може впливати на годівницю і ваги, спотворюючи результат зважування. 

Обладнання просте у користуванні та легко очищається від залишків корму. Підлогові деталі виготовлено з неіржавної сталі. Станція годування досхочу «за викликом» може прийняти групи до 15 голів. 

Фіксація й аналіз даних 

Під час годівлі електроніка розпізнає тварину за її чипом і вносить усі дані до комп’ютера. Платформа для зважування Compident MLP забезпечує щоденне, повністю автоматичне визначення ваги тварини на кожній окремій станції годування з точністю зважування до 0,1 кг. Також електроніка веде строгий облік кормів, спожитих кожною твариною, фіксуючи її вхід у станцію, час перебування на ній, частоту її відвідування на добу та швидкість поїдання корму. Зі своїм головним завданням Compident MLP II справляється як найкраще: похибка зважування корму кожного з 14–15 кнурів, що перебувають в боксі, який вона обслуговує, не перевищує 3 г. 

Відомості, зібрані з усіх станцій, передаються до центрального комп’ютера, де їх обробляє програма FarmManager MLP. Вона показує в реальному часі всі процеси, що відбуваються на ділянці, а відео дозволяє спостерігати за тваринами з кабінету. 

Вручну до комп’ютера заносять тільки дату постановки тварин на облік на станцію й дату зняття з неї. «Розумний» софт забезпечує тривале зберігання всіх даних на жорсткому диску. 

Після кожного тестування FarmManager MLP міститиме результати перевірки кожної тварини й аналіз даних. Таким чином, селекціонери отримають інформацію для роздумів у вигляді електронних таблиць і графіків. Файли Excel легко конвертуються в інші програми. 

Контролювати показники й керувати роботою станції можна як за допомогою вбудованої панелі із сенсорним дисплеєм, так і віддалено з планшета. 

У разі будь-якої надзвичайної ситуації віртуальний менеджер оперативно повідомить керівника дільниці чи підприємства, де би той не був, про позаштатну ситуацію та виявить причину її виникнення. На плані ферми місце «пригоди» буде позначено у вигляді сигналів світлофора.  

Говорить експерт

Віктор Андрійченко, директор представництва австрійської компанії «Шауер Агротронік» в Україні

— Кожен бізнесмен розуміє, що інвестовані кошти мають повертатися, а впроваджені інновації й технології підвищувати прибутковість підприємства. Тому свинарі активно цікавляться варіантами ефективнішого використання потенціалу тварин, який задано генетикою. 

Станція Compident MLP II призначена для точного визначення добових приростів свиней на відгодівлі вагою 25–110 кг, споживання корму кожною твариною на добу, визначення конверсії корму кожної тварини. Використовуються племінними та/або товарними фермами для оцінювання продуктивності відгодівельних якостей різних порід свиней або для тестування нових раціонів кормів для відгодівлі. 

Кожна станція має одне кормомісце й розрахована на обслуговування до 15 голів. Така кількість зумовлена точністю результатів експериментів: за більшої кількості тварин між ними виникає боротьба за кормомісце, тварини стресують, і це негативно позначається на приростах і конверсії. Важливим розширенням функціоналу станції є мобільні ваги, які можна установлювати в зручному місці й зважувати тварин (якщо станції не обладнано ваговим модулем). Ваги автоматично ідентифікують номер тварини й передають дані автоматично в систему керування фермою Farm Manager MLP. 

Для встановлення станцій не потрібні особливі умови — їх монтують у наявних приміщеннях на місцях годівниць.

Лариса Степанушко

журнал The Ukrainian Farmer, березень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ

Журнали