
Правильне живлення ріпаку озимого восени критично важливе для вдалої перезимівлі та формування врожаю
Осінній старт — весняний тріумф

Правильне живлення ріпаку озимого восени критично важливе для вдалої перезимівлі та формування врожаю.
Осінній період розвитку ріпаку озимого є критичним для успішної перезимівлі та формування потенціалу майбутнього врожаю. Основне завдання агротехнологій на цьому етапі — забезпечити розвиток потужної кореневої системи та накопичення достатньої кількості цукрів й асимілянтів у тканинах рослин. Для досягнення цієї мети важливим є правильний вибір добрив і технології живлення.
Підготовка до перезимівлі
Ріпак з осені формує 65% кореневої системи, яка є одним з основних ключів до вдалої перезимівлі. Потужна коренева система ріпаку забезпечує ефективне засвоєння води та поживних речовин, сприяє стійкості до хвороб і забезпечує рослину резервами енергії для перезимівлі. Для стимулювання коренеутворення важливо забезпечити достатнє надходження фосфору та калію восени.
Для успішної перезимівлі ріпак має накопичити достатню кількість цукрів і запасних речовин. Вони забезпечують енергетичну підтримку під час зимового спокою та підвищують морозостійкість рослин. Важливу роль в осінньому розвитку кореневої системи відіграє доступний Фосфор, який за ідеальних умов має бути комбінований на швидкодіючий, та фосфор який буде працювати навесні, за відновлення вегетації та на завершальній стадії формування кореневої системи. PuraLoop 38 — добриво, яке забезпечить, як осіннє фосфорне живлення, так і мінімізує непродуктивні втрати форсфору шляхом звязування в період перезимівлі ріпаку. Крім того, у живленні варто використовувати Polysulphate Granular — природне багатокомпонентне добриво, яке містить сірку, калій, кальцій і магній у легкодоступній формі. Сірка сприяє синтезу амінокислот і білків, а магній потрібен для фотосинтезу, що безпосередньо впливає на накопичення асимілянтів.
Для швидкого корегування живлення в умовах стресу або дефіциту певних елементів ефективним рішенням є листкові підживлення.
Agroleaf Power High K — це високоякісне водорозчинне добриво з високим умістом калію, яке забезпечує швидке надходження поживних речовин до рослин навіть у прохолодних умовах осені. Застосування Agroleaf Power High K сприяє кращому накопиченню цукрів, зміцненню клітинних стінок і підвищенню стійкості до морозів.
Важливість фосфору
Фосфор є одним із головних елементів живлення ріпаку озимого в осінній період. Саме фосфор забезпечує формування міцної кореневої системи, сприяє активному діленню клітин у точках росту, укоріненню та накопиченню енергетичних ресурсів (АТФ) для життєдіяльності рослини. Добре розвинений корінь дає змогу рослині краще поглинати вологу й елементи живлення, що критично в умовах осінніх посух або передзимових стресів.
Особливо важливо забезпечити фосфор у доступній для рослин формі, оскільки за низьких температур доступність цього елемента в ґрунті різко знижується. Застосування стартових добрив або добрив із пролонгованим вивільненням, таких як PuraLoop 38 від компанії ICL, забезпечує молоді рослини необхідною кількістю фосфору саме тоді, коли це потрібно найбільше. Крім укорінення фосфор сприяє синтезу асимілянтів і накопиченню цукрів у тканинах рослини, що є основою її морозостійкості. Достатнє фосфорне живлення восени зменшує ризик вимерзання посівів і формує базу для потужного старту навесні.

PuraLoop 38 — концентроване фосфоровмісне добриво, яке поєднує властивості швидкодійного водорозчинного фосфору та фосфору з пролонгованою дією впродовж вегетації. Добриво містить 50% фосфору водорозчинного та 50% фосфору цитраторозчинного. Водорозчинний фосфор активно вступає в роботу на початкових етапах розвитку рослини, забезпечуючи розвиток міцної кореневої системи. Цитраторозчинний фосфор розчиняється поступово, забезпечуючи живлення рослини в період формування генеративних органів, що особливо важливо в умовах неоднорідності та строкатості ґрунтів, насичення їх основами, коливання реакції ґрунтового розчину від кислого до лужного.
Калійне живлення
Для осіннього живлення ріпаку озимого важливий комплексний підхід. Найкращим варіантом є продукт Polysulphate Granular, який має у складі 14% калію, 48% — сірки, 6% — магнію та 17% — кальцію. Одним із головних елементів живлення на цьому етапі є калій, роль якого у фізіології рослини є визначальною.
Калій регулює водний обмін, забезпечуючи стійкість рослин до осінніх посух і мінливих погодних умов. Polysulphate Granular має низький сольовий індекс (32 SI), що критично важливо для регіонів із низьким забезпеченням вологи. Надалі калій сприяє ущільненню клітинних стінок, зменшуючи ризик пошкодження тканин у разі зниження температури. Крім того, калій активізує ферментативні процеси, що важливо для накопичення цукрів й асимілянтів у кореневій шийці. Дефіцит калію призводить до ослаблення рослин, зниження їхньої морозостійкості й імунітету до патогенів, що може стати причиною істотних втрат урожаю.
Polysulphate Granular — природне багатокомпонентне добриво, що містить калій, сірку, кальцій і магній у доступних сульфатних формах.
Осіннє калійне живлення має бути ретельно збалансованим. Калій слід уносити завчасно, аби елемент був доступним упродовж усього періоду активного росту ріпаку восени. Для передабо припосівного внесення найкраще використовувати форми калію з мінімальним умістом хлору, щоб зменшити сольове навантаження на молоді посіви, або багатокомпонентні продукти, що містять калій у комплексі з іншими необхідними елементами, такими як сірка та магній. Орієнтовна потреба ріпаку в калію восени становить 80–120 кг/га діючої речовини, залежно від рівня забезпеченості ґрунту.
Магній (Mg) потрібен ріпаку, бо він є центральним іоном хлорофілу й активує багато ферментативних процесів. Рослини з дефіцитом Mg здебільшого трапляються на легких ґрунтах, де Mg схильний до вимивання. Навесні для заповнення дефіциту поживних речовин придатні різні калійні добрива, що містять Mg. Із засобами захисту рослин часто поєднують невеликі дози сульфату Mg.
Потреба ріпаку в сірці дуже висока через синтез жирних кислот у насінні, а також синтез білка з амінокислот, що містять сірку. Дефіцит сірки на ріпаку проявляться як навесні, так і восени, хоча більшої шкоди завдає весняне голодування. Варто зауважити, що навіть прихований дефіцит сірки не можна виправити високими нормами твердих добрив навесні, оскільки накопичення поживних речовин передує збільшенню сухої речовини. Тому найкращим варіантом буде осіннє внесення Polysulphate granular.
Класичною проблемою в сірчаному живленні є здатність сірки промиватися в нижчі ґрунтові горизонти. В таких випадках класичні добрива, як сульфат амонію, зменшують засвоюваність сірки. Тож краще працює сірка з пролонгованим ефектом. Polysulphate granular як осадова порода, що утворилась у процесі дегідратації, має природну властивість до поступового розчинення й дозованого вивільнення поживи. Тому розв’язує актуальну проблему як промивання, так і фіксування в ґрунтовому розчині.
Підживлення мікроелементами
Прихований дефіцит елементів живлення, який у ріпаку найчастіше проявляється в частині бору, калію, сірці, марганцю та молібдену, можна запобігти шляхом позакореневого внесення восени у фазу 4–6 листків і навесні, коли витягується стебло та з’являється зелений бутон.
Agroleaf® Power High K — це високоякісне водорозчинне добриво для позакореневого внесення, яке усуває наслідки та нівелює дефіцит калію з комплексом мікроелементів. High K чудово працює навіть у найскладніших умовах, які погіршують кореневе живлення молодих рослин, — холод, надмірна волога і високий рівень pH ґрунту. До складу продукту входять технології М-77 та DPI.
Технологія M-77 містить активні інгредієнти, що пришвидшують поглинання й підвищують ефективність поживних речовин. M-77 містить комплекс хелатних сполук, які ефективно працюють в умовах агресивного середовища. Кисла чи лужна реакція бакового розчину, жорстка вода з надлишковим умістом кальцію не стануть проблемою, а ефективність роботи продукту буде значно вищою. Також слід звернути увагу, що хелатним агентом для заліза у цьому комплексі є DTPA, що дає можливість працювати в ширшому діапазоні рН.
Технологія Double Power Impact (DPI) від ICL забезпечує додатковий біостимуляційний ефект і підвищує фотосинтетичну активність рослин ріпаку. Підвищує рівень транспірації й активності хлорофілу, що сприяє синтезу органічної речовини рослиною. Agroleaf Power забезпечує перевірені результати на критичних етапах розвитку культури.
