Агрономія

Розмаїття використання ріпаку у світі сприяє його вирощуванню в Україні, – досвід

Розмаїття використання ріпаку у світі сприяє його вирощуванню в Україні, – досвід

Поширення практик здорового харчування та суспільний попит на збереження екології та захист біорізноманіття сприяють розповсюдженню методів сталого розвитку у сільському господарстві, спрямовуючи увагу агровиробників на здорові та альтернативні рішення, за допомогою яких сільське господарство впливає на формування екологічно свідомої економіки. Насіння ріпаку має багато позитивних властивостей як у сфері вирощування, так і в сфері використання, завдяки яким воно значно допомагає розвитку здорового харчування та виробництва екологічного палива.

Про це інформує пресслужба компанії Corteva Agriscience.

Широке використання ріпаку у різних сферах давно відоме українським та загалом європейським фермерам. Його зазвичай вирощують для виробництва харчових рослинних олій, кормів для тварин та біодизеля. Популярність ріпаку серед олійних культур в Європі демонструє той факт, що згідно зі звітом аналітичної компанії Mordor Intelligence™ у 2023 Північна Америка та Європа є найбільшими споживачами цієї олійної культури у світі, на яких припадає понад 50% світового споживання. Незважаючи на повномасштабну війну, розпочату росією, в Україні виробництво ріпаку зростає – згідно з даними Міністерства аграрної політики та продовольства, у 2022 році в нашій країні було зібрано 3,1 млн. тонн ріпаку проти 2,9 млн. тонн в 2021 році. Завдяки численним перевагам він входить в трійку найпопулярніших олійних культур в Україні.

Ріпак використовують у виробництві кормів для тварин у вигляді крупи після вилучення з нього олії різними хімічними і фізичними методами. Завдяки відносно високому вмісту білка (приблизно 30%) залишки насіння також можна чудово використовувати для годівлі. Низький вміст клітковини забезпечує високу засвоюваність.

Промислове використання біопалива з насіння ріпаку може зменшити викиди вуглецю та пом`якшити проблеми з енергетичною безпекою, пов’язані з використанням викопних видів палива. Ріпакова олія має низьку температуру замерзання, тому може бути відмінним паливним матеріалом в регіонах з холодним кліматом.

Широко використовується ріпак і в харчовій промисловості. Ріпакове борошно є чудовим джерелом білка та містить амінокислоти, які сприяють правильному формуванню м’язів. Високий вміст олеїнової та ненасиченої жирних кислот у харчовій ріпаковій олії знижує рівень холестерину. Її популярності сприяє високий вміст омега-3 і омега-6 жирних кислот. Завдяки низькому вмісту кислоти ріпаковий мед особливо рекомендований людям, які страждають від надлишку кислоти в шлунку.

Озимий ріпак – відмінний попередник для зернових культур. Доведено його позитивний вплив на рослини зернових колосових, оскільки його стрижнева коренева система розпушує ґрунт, сприяючи розвитку кореневої системи рослин, посіяних після нього, покращує водний баланс ґрунту, тим самим збільшуючи середню врожайність зернових культур. Ріпак можна легко включити в сівозміну, оскільки для його посіву використовують обладнання для вирощування зернових. В Україні зазвичай сіють озимий ріпак, оскільки рослина потребує вологи, яку можуть забезпечити осінні та зимові опади на відміну від посух влітку в останні роки.

Нагадаємо, Corteva Agriscience та USAID нададуть українським аграріям посівний матеріал та ЗЗР.