Тваринництво

Як вітчизняні ветеринарні препарати допомагають підтримувати високий статус здоров’я поголів’я свиней

Не дати шансу хворобі

Не дати шансу хворобі

Як вітчизняні ветеринарні препарати допомагають підтримувати високий статус здоров’я поголів’я свиней

 Агрохолдинг KSG Agro — вертикально інтегрована компанія, де свинарство є одним з основних сегментів. Повний цикл виробництва свинини налагоджено у структурному підрозділі холдингу — ТОВ «Стронг Інвест». Торік у свинокомплексі компанії відбулися масштабні зміни: до 30% свинопоголів’я оновлено племінними тваринами канадської генетики Genesus. Нині поряд із данською породою DanBred вони працюють на підвищення продуктивності та рентабельності компанії. 

Попри війну, агрохолдинг KSG Agro з початку 2022 року збільшив поголів’я свиней на 20% — з понад 50 тис. голів до понад 60 тис. голів. Маточне поголів’я нині становить 4800 голів. За словами керівника свинарського напряму холдингу, директора ТОВ «Стронг-Інвест» Василя Старобора, збільшення поголів’я вдалося досягнути шляхом покращення якості стада (свиноматок та кнурів), омолодження поголів’я, а також покращення технологій та виробничих процесів. Крім того, за підсумками першого півріччя 2022 року у свинокомплексі KSG Agro у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року обсяг продажу свинини збільшився на 7% — з 52 903 до 56 735 голів. 

Краще запобігти, ніж лікувати 

На продуктивність поголів’я впливають стан здоров’я тварин, грамотний ветеринарний менеджмент, дотримання норм біобезпеки. Тому в ТОВ «Стронг-Інвест» цим питанням приділяють велике значення. Діють за принципом «хворобі краще запобігти, ніж лікувати». Тож заходів вакцинації на свинокомплексі дотримуються чітко. 

Одна з найнебезпечніших хвороб, що впливає на відтворювальну здатність свиноматок, — парвовірусна інфекція. Збудником є ДНК-вірус сімейства Parvoviridae. Хвороба проявляється тільки в супоросних свиноматок, її наслідками є прохолости, малоплідні приплоди, муміфіковані плоди, рідше — аборти, народження мертвих і слабких поросят. Запліднюваність свиноматок знижується до 25−37%, мертвонароджуваність може досягати навіть 100%. Поросята, що народилися живими від таких свиноматок, важать усього 500−700 г, потерпають від анемії, не вживають молозиво й гинуть на 2−3-й день життя. 

Проти парвовірусу в ТОВ «СтронгІнвест» вакцинують поголів’я комбінованою вакциною CУІМУН ПАРВО ЕРІ ІНАК, яка водночас захищає тварин і від бешихи. Вакцина містить парвовірус свиней штам И-82 ≥ 9 lоg2 ГАО та збудник бешихи свиней штам WR2В ≥ 1 х 1010 КУО. 

«Раніше ми застосовували іншу вакцину, але CУІМУН ПАРВО ЕРІ ІНАК виявилася настільки ж ефективною, натомість коштує дешевше, — розповідає головний ветеринарний лікар ТОВ „Стронг-Інвест” Олег Титов. — Перш ніж включити вакцину до схеми вакцинації, ми провели лабораторні дослідження, вивчили рівень імунітету свиней після вакцинації. Лабораторні дослідження підтвердили якість вакцини, після цього ми почали її використовувати. Питань до якості цих препаратів у нас не виникає». 

За словами головного ветлікаря, з компанією «БіоТестЛаб», розробником вакцини CУІМУН ПАРВО ЕРІІНАК, ветеринарна служба ТОВ «Стронг-Інвест» почала співпрацювати за доволі сумних обставин. Кілька років у господарстві циркулювала епідемічна діарея свиней, з якою ніяк не могли впоратися. Здолати інфекцію вдалося, застосувавши вироблену «БіоТестЛаб» аутовакцину з біоматеріалу хворих поросят. 

«У комплексі заходів, направлених проти ЕДС, ми вакцинували всіх супоросних свиноматок господарства. Завдяки вакцинації змогли виробити імунітет у тварин, здолати хворобу, — згадує Олег Титов. — У комплексі з вакцинацією проводили дезінфекцію приміщень дезінфектантом Віросан, який діє бактерицидно, фунгіцидно та віруцидно. Як зазначено в анотації до препарату, він зберігає активність за інтенсивного освітлення, використання жорсткої води, в присутності органічних матеріалів (гній, залишки корму тощо), діє в широкому діапазоні температур: від 5 до 50 °С. І це справді так. На практиці препарат повністю підтвердив свої характеристики. Відтоді вже пройшло три роки, наше поголів’я здорове, ми забули про епідемічну діарею. А Віросаном користуємося й до сьогодні. 

Стимул до життя 

Багатоплідність свиноматок — один з визначальних чинників продуктивності свинокомплексу. Утім, нерідко велика багатоплідність супроводжується неоднорідністю гнізда та певною кількістю новонароджених маленьких слабких поросят. Здолати цю проблему в ТОВ «Стронг-Інвест» допомагають препарати Стимул та L-цин виробництва «БіоТестЛаб». 

Стимул складається з натрію нуклеїнату та понад 200 біологічно активних речовин (вітамінів та вітаміноподібних речовин, мінеральних речовин, амінокислот). Завдяки такому складу препарат має адаптогенну, імуностимулювальну, загальнотонізувальну дію, покращує обмін речовин, клітинний обмін, регенерацію тканин. Це важливо для мобілізації життєвих сил організму, підвищення стійкості до внутрішніх та зовнішніх причин захворювання. Застосування препарату пришвидшує одужання, мінімізує ризик переходу захворювання у хронічну форму. Для молодняку це стимуляція росту і розвитку, профілактика стресу. 

L-цин — це сполука бутафосфану, ціанокобаламіну, нікотинаміду та L-карнітину. Препарат має тонізувальні властивості, нормалізує метаболічні й регенеративні процеси, забезпечує стимулювальний вплив на білковий, вуглеводний і жировий обміни, підвищує резистентність організму до впливу несприятливих чинників зовнішнього середовища, інфекцій і токсинів, сприяє росту і розвитку тварин. 

«Стимул застосовуємо для ін’єкційного оброблення новонароджених поросят вагою до 1 кг, — розповідає Олег Титов. — Бачимо, що після застосування препарату поросята стають активнішими, швидко набирають вагу. L-цин застосовуємо для старших поросят тижневого віку. Результат аналогічний. В обох випадках ін’єкцію проводимо двічі, два дні поспіль — тоді ефект кращий. Окрім того, спробували застосовувати Стимул для стимуляції охоти свиноматок і ремсвинок. Також бачимо позитивний результат». 

На жаль, поки співвідношення імпортних і вітчизняних ветпрепаратів, якими послуговуються ветеринари на свинокомплексах, не на користь вітчизняного виробника. Та досвід свинарів, зокрема й ТОВ «Стронг-Інвест», доводить, що вітчизняні продукти варті довіри. А в умовах війни це питання ще й підтримки національної економіки.   

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ