Агромаркет

Що має знати бізнес про дієві способи реєстрації податкових накладних

Не дай себе «заблокувати»

Не дай себе «заблокувати»

Що має знати бізнес про дієві способи реєстрації податкових накладних.

Під удари блокування податкових накладних потрапляє здебільшого малий та середній бізнес – виробники, сільськогосподарські товаровиробники, компанії імпортери в яких наявне від’ємне значення з ПДВ, а також окрема категорія підприємств в яких низьке податкове навантаження.

Загалом є дві основні причини, за якими реєстрацію податкової накладної можуть зупинити : якщо платник податку є ризиковим або операція, на думку податкової, є ризикована. Інформацію щодо згаданих критеріїв деталізовано в додатках 1 та 3 до Постанови КМУ 1165.

Як показує статистика опрацьованих справ, більшість випадків блокування відбувається саме через відсутність чи неврахування таблиці платника ПДВ. Втім, якщо проаналізувати проблему глибше, ми виявляємо відсутність документів, необхідних для документального оформлення тої чи іншої господарської операції, або недоліки безпосередньо в самих документах. За таких умов бізнес потребує юридичного та бухгалтерського супроводу не лише в частині оскарження рішень комісії податкового органу щодо блокування податкової накладної, а й стосовно оформлення та подання таблиці платника ПДВ.

Чи можна перестати бути ризикованим?

Перестати бути ризикованим, звісно, можна. Наш досвід у таких кейсах показує ефективність судового оскарження. Водночас слід розуміти, що доведення (зокрема, своєї «не ризикованості») – справа дуже індивідуальна. Значення мають конкретні факти та докази для конкретного платника податків.

Зокрема, Верховний суд Постановою від 16.12.2020 по справі No340/474/20 задовільнив скаргу платника податків на підставі того, що податкова не надала допустимі та належні докази, що підприємство зареєстроване на підставі недійсних/втрачених документів.

Також доволі поширеними є кейси, коли податкова кваліфікує компанію як ризикову через її «неблагодійного» контрагента, який здійснює сумнівні господарські операції.

Як таблиця платника допомагає у розблокуванні ПН?

Подання таблиці платника ПДВ – це право, а не обов’язок платника податків. Водночас причиною блокування податкової накладної може бути саме відсутність такої таблиці. А однією з причин безумовної реєстрації податкових накладних є врахування таблиці, в якій зазначено саме той код УКТЗЕД / ДКПП, як у податковій накладній. Через це замкнуте коло з таблицею, постає питання подавати її чи не подавати?

Нашим клієнтам ми рекомендуємо все ж таки подавати таблиці платника ПДВ з поясненнями та документами перед початком процесу реєстрації податкових накладних, особливо, які складено внаслідок здійснення нетипових для них операцій.

Що підвищує шанси на розблокування?

Підвищити шанси на розблокування податкової накладної можна за допомогою:

 • Перевірки первинних документів перед поданням до податкового органу. Якість оформлення та повнота первинних документів дозволить продемонструвати як і чому відбувалася та чи інша господарська операція.
 • Розуміння причини блокування — дозволить обрати коректну стратегію та розставити вірні акценти в поясненнях.
 • Чіткі та однозначні пояснення. Будь-які нетипові операції чи умови контрактів повинні бути чітко розтлумачені. Має простежуватися логічність та реальність операцій.

Кому взагалі не блокують ПН?

Постанова КМУ №1165 дає чіткий перелік випадків, коли податкові накладні підлягають безумовній реєстрації:

 1. В разі складання податкової накладної на операції, яка не підлягає наданню отримувачу та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
 2. Для платників ПДВ, в яких обсяг постачання у поточному місяці менше 50 тис. грн, за умови, що:
 • обсяг операції з одним контрагентом в поточному місяці не перевищує 50 тис. грн.
 • та сума сплаченого ПДВ за попередній місяць більше 20 тис грн.
 • а керівник займає ідентичну посаду не більше ніж у 3 платників ПДВ.

3. Якщо за останні 12 календарних місяців у платника ПДВ одночасно виконуються наступні умови:

 • сума сплаченого податкового зобов’язання з ПДВ (окрім імпортного) більше ніж 1 млн. грн.  
 • податкове навантаження з ПДВ більше ніж 5% (показник D > 0,05 за даними ЕКПП)
 • загальна сума ПДВ  у складених за місяць податкових накладних не повинна перевищувати більш ніж на 40 % максимальну місячну суму ПДВ за останні 12 місяців (показник P = Pм х 1,4 за даними ЕКПП)

4. Якщо таблиці платника ПДВ було враховано податковим органом, де він зазначив саме той код УКТЗЕД / ДКПП як в податковій накладній.

Чому не вдається розблокувати ПН?

Не у всіх випадках відмови податкової є необґрунтованими – це неприємна правда, яку потрібно прийняти і працювати над підвищенням якості первинної та товаросупровідної документації, адже саме належне документальне оформлення та лаконічні пояснення підвищують шанси розблокувати податкову накладну.

Як правило етап подання пояснень, де відсутні жорсткі часові рамки, платник податків проходить самостійно. До зовнішніх консультантів звертаються після отримання відмови за поданими поясненнями, тобто тоді коли документи або їх частина уже були подані до контролюючого органу. Для подання скарги дається строк в 10 робочих днів, такий часовий слот вимагає інтенсивної роботи як зі сторони залучених консультантів так і фінансового відділу клієнта.

Ще однією з причин відмови у розблокуванні є те, що платники податків надають документи в паперовому вигляді. Для оскарження заблокованих податкових накладних діють окремі правила гри, аніж при оскарженні інших рішень податки органів. Документи, пояснення та скарги на рішення комісій подаються виключно в електронному вигляді засобами програмних забезпечень.

Відмовляють у розблокуванні також компаніям, в яких відсутні основні засоби та не достатньо співробітників. Воно і не дивно, бо тут потрібно задуматися про концептуальне наповнення компанії. Всі ми розуміємо, що чисто фізично не може один співробітник бути і водієм і бухгалтером і вагарем і обробляти поля понад 1 тис. га.

Ми радимо глибше та ґрунтовніше підходити вже на етапі надання пояснення. Нагадаємо, що після отримання квитанції про зупинку реєстрації, компанія має 365 днів на подачу пояснень та документів.

Судові спори по оскарженню зупинення реєстрації податкових накладних здебільшого вирішуються на користь платника податків. Водночас рішення суду, що набрало законної сили не є гарантією швидкої реєстрації податкових накладних. На сьогодні ефективним способом реєстрації податкових накладних за рішенням суду податковою є встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Чому не виконуються рішення суду ухвалені на користь платників податків?

Рішення суду, що набрало законної сили і прийнято на користь платника податків не є гарантією реєстрації податкових накладних самою податковою. Стаття 129-1 Конституції України, що судове рішення є обов’язковим до виконання на практиці контролюючих органів займає довгі місяці, а то і більше. Водночас дієвим механізмом є судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах. Що це таке? Кодекс адміністративного судочинства дозволяє зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб’єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Якщо рішення і надалі не буде виконано, то розмір нового штрафу збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою. Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина – до держбюджету.

Яна Жолобецька, аудитор, керівник практики бухгалтерського обліку та аудиту ЮФ Martyniv Law

газета “АгроМаркет”, січень 2021 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у газеті “АгроМаркет” та інтернет-сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ