Аграрії поділилися досвідом, як забезпечити стабільну роботу й підвищення ефективності виробництва в різних умовах
Майбутнє — вже в полі!
Аграрії поділилися досвідом, як забезпечити стабільну роботу й підвищення ефективності виробництва в різних умовах.
Нещодавно в Києві відбулася перша конференція «MZURI — двигун змін сільського господарства», організована групою компаній ВТА Group — офіційним дилером MZURI в Україні. Протягом двох днів представники господарств, які застосовують технологію MZURI Pro-Til, обговорювали впровадження сучасних технологічних агроінновацій.
Ризики сучасного землеробства
За останні роки й навіть десятиліття аномальні роки в нашій країні, на жаль, стали ледь не звичним явищем, коли бракує вологи, опади значно скоротилися, а літні температури зашкалюють. Причина — глобальне потепління, ознаки якого стають усе відчутнішими і в Україні. Так, за словами, ексміністра АПК України Романа Лещенка, у середньому в липні 2024 року і середньодобова, і максимальна температури є вищими за середні значення 1920– 2000 років на 5–6 градусів, у груднілютому середньодобова температура вища на 4,5 градуса. Подальший прогноз кліматологів невтішний: протягом наступних 10 років 2/3 території України перейде від помірного до посушливого клімату — нас очікують тепліші малосніжні / безсніжні зими, спекотніше літо і зміщення вересня на літній період. Через глобальне потепління та нераціональне використання води річок водойми наповнюються всього на 70% середньої багаторічної норми, відповідно, через маловодність, а також засмічення та замулення русел за часи незалежності України зникло понад 10 тис. малих річок (!).
Зайве нагадувати, як брак вологи впливає на сільгоспвиробництво, особливо на землях, де практикують відвальний обробіток. Адже якщо раніше за достатньої кількості опадів оранка сприяла аерації верхнього шару ґрунту, то нині вона є причиною його пересушування й вітрової ерозії. Водночас зливові дощі спричиняють водяну ерозію. Сильно еродований ґрунт оранка робить ще більш непридатним для вирощування культур, оскільки виносить на поверхню бідний на гумус шар.
Нові виклики змушують аграріїв шукати нові рішення. Кожного разу вони індивідуальні, але загальні рекомендації такі:
• тримати ґрунт постійно вкритим рослинністю;
• за можливості застосовувати зрошення;
• мінімізувати обробіток ґрунту, застосовуючи смуговий або нульовий;
• розширювати сівозміну новими сортами й гібридами, стійкими до екстремальних погодних умов.
Технологія одного проходу
З огляду на сучасні кліматичні виклики альтернативи ґрунтоощадним технологіям немає. Pro-Til від Mzuri — одна з таких ґрунтоощадних технологій.
Першими інноваційну технологію в Україні почали використовувати регіони з посушливішим кліматом: Одеська, Миколаївська і Черкаська області. Трохи пізніше успішні випробування пройшли в Дніпропетровській, Харківській і Вінницькій областях. Технологія поєднує елементи традиційного плужного і нульового обробітків ґрунту. Посівні комплекси Mzuri виконують три головні операції за один прохід полем: розпушування на глибину до 25 см, внесення добрив на всю глибину обробітку, висів насіння на контрольовану глибину, який виконують по стерні попередника без попередньої підготовки ґрунту.
Навіть за несприятливих погодних умов така технологія смугового обробітку гарантовано забезпечує дружні сходи, адже зберігає ґрунтову вологу завдяки пожнивним решткам, які лишаються в незораних міжряддях. Окрім того, вона поліпшує структуру ґрунту завдяки спеціальним глибокорозпушувачам та унікальним висівним сошникам, а також нормалізує його стан, бо мінімально впливає на ґрунт, створює сприятливі умови для розвитку популяції дощових черв’яків і ґрунтової біоти.
Відновлення родючості ґрунтів нині стає наріжним каменем землеробства. Технологія Pro-Til якраз і допомагає наповнити ґрунт основними хімічними елементами, необхідними для живлення рослин, що підтверджено дослідженнями. Так, за словами керівника групи компаній ВТА Group Олександра Ярошенка, спосіб обробітку ґрунту, який застосовують за технології Mzuri Pro-til, стабілізує структуру ґрунту, у ньому краще розвивається біота, особливо дощові черв’яки, від чого зменшується ерозія й поліпшується родючість. Завдяки застосуванню технології протягом 2014–2022 рр. було помічено зміни макроелементів (фосфору, калію, магнію) у ґрунті, нормалізувався рівень рН.
Головна перевага MZUR I Pro-Til — отримання стабільних урожаїв незалежно від примх погоди й, відповідно, стабільний фінансовий результат, а також зниження собівартості виробництва внаслідок зменшення витрат пального, ефективного використання мінеральних добрив за меншої норми, скорочення амортизаційних і трудових витрат.
Теперішнє й майбутнє
Нині технологія MZURI Pro-Til стає все більш запитуваною у всьому світі, про що свідчить географія продажів техніки MZURI — майже 50 країн на всіх континентах. Збільшений попит аграріїв має задовольнити новий завод біля Бидгоща (Польща). За словами власника та керівника компанії MZURI World Марека Ружняка, тут будуть виготовляти 600 агрегатів на рік.
З 2019 року на заводі MZURI діє науково-дослідний центр — один-єдиний у світі, що спеціалізується на комплексних дослідженнях і розробленні технологій смугового обробітку ґрунту. Тут є три відділи: агрономічний, хімічний, до складу яких входить лабораторія рослин, мікробіологічна лабораторія, лабораторія аналізу ґрунту тощо, а також відділ конструкції та механічних досліджень. У механічній лабораторії працюють над удосконаленням агрегатів, зокрема й для умов конкретної країни.
Кожне нове технічне поліпшення агрегатів пов’язано з роботою агрегатів у тяжких умовах українських ґрунтів, вони стають ефективнішими та витривалішими. Зміни відбуваються не лише в покращенні агрегатів, а й крокують у ногу з часом. Так, одна з новинок — система внесення рідких органічних добрив безпосередньо в оброблену смугу з одночасним висівом будь-якої культури. Окрім того, конструктори подбали про можливість установлення додаткових датчиків контролю надходження добрив і навіть можливість уносити два види добрив одночасно із системою дозування другого виду добрива. У відповідь на все більш нагальну потребу аграріїв у зрошенні полів компанія MZURI пропонує рішення укладання системи крапельного поливу під час сівби.
Вуглецеві кредити
Ще одним нововведенням від компанії Mzuri стала програма Mzuri Carbon.
Клімат нещадно змінюється, і контроль за його змінами — світова тенденція. 24% світових викидів парникових газів припадає саме на сільське господарство й агровиробництво.
Технологія Mzuri Pro-Til на 100% відповідає цілям, які поставлено в рамках програми зі зниження викидів СО2, адже зменшує ґрунтову ерозію, зберігає вологу, скорочує використання хімікатів і добрив, відбувається мінімізація роботи техніки в полі. Водночас технологія Mzuri ProTil призводить до секвестрації великої кількості органічного вуглецю у ґрунті. Відтак уже п’ять років Mzuri працює з проєктом Verra — для початку видачі сертифікатів Mzuri World Carbon. Початок видачі заплановано на 2025 рік. Тож Mzuri Pro-Til — не лише технологія майбутнього, а й двигун змін сільського господарства.
Насиченим емоційним обговоренням був сповнений другий день конференції — не лише проблемами, з якими стикнулися аграрії цього року, а й рішеннями, які дає технологія Mzuri Pro-Til.
Одночасно із цим учасники оглянули новий агрегат Mzuri Pro-Til 4T Select з додатковими опціями (збільшений бункер 5400 л, центральне змащування, вузькі прикочувальні колеса та фронтальні диски) та секції точного висіву Mzuri Xzact різних типів.
ГОВОРЯТЬ ЕКСПЕРТИ
Марек Ружняк, власник і керівник компанії MZURI World
— Україна — дуже важлива країна для всього світу щодо забезпечення харчовими продуктами. Для нашої компанії, що сповідує принципи регенеративного землеробства, це дуже важливий ринок. Мені приємно спостерігати, що дедалі більше українських сільгоспвиробників зауважує на інновації дбайливого господарювання. Переконаний: застосування технології M ZURI Pro-Til може стати реальним інструментом до змін у сільському господарстві.
Владислав Крутій, керівник і головний агроном ТОВ «Єдність» (Черкаська обл.)
— Нині головним викликом у роботі аграріїв є зміна клімату, на чому акцентували учасники конференції. Ми вже не можемо дозволити собі проводити багато операцій у полі, бо вони вивільняють багато вологи. Натомість технологія MZURI Pro-Til дає змогу зберігати, акумулювати вологу й завдяки цьому отримувати стабільну врожайність. Ми вже три роки її практикуємо, впевнений, за цією технологією — майбутнє.