Тваринництво

Температура, якість повітря, вологість і світло є критичними чинниками, які слід контролювати, щоб птаховиробництво було прибутковим

Ефективне вирощування птиці

Ефективне вирощування птиці

Температура, якість повітря, вологість і світло є критичними чинниками, які слід контролювати, щоб птаховиробництво було прибутковим.  

Основою прибуткового вирощування курчат є створення сприятливих та економічно ефективних умов вирощування поголів’я. Нездатність забезпечити необхідні умови в період вирощування птиці призведе до зниження показників зростання і розвитку, погіршення конверсії корму і збільшення захворюваності, смертності, а отже, і до зменшення прибутковості всієї птахоферми. 

ТЕМПЕРАТУРА Й ФІЗІОЛОГІЯ КУРЧАТ 

У ранньому віці пташенята погано пристосовані до регулювання своїх метаболічних процесів, а тому не здатні контролювати температуру свого тіла. Дослідження показали, що у курчати система терморегуляції тіла розвивається лише у віці від 12 до 14 днів. Тому підтримування правильної температури у пташнику особливо важливе протягом перших двох тижнів життя курчат. Переохолодження чи перегрівання в цей критичний період може призвести до поганого росту, поганої конверсії корму й підвищеної сприйнятливості до хвороб. Пташеня може легко піддатися стресу, якщо температура його тіла знизиться або підвищиться хоча б на один градус. Як тільки температура тіла змінюється, організм птиці намагається це компенсувати, що в більшості випадків негативно позначається на її продуктивності. 

ТЕМПЕРАТУРА Й ПРОДУКТИВНІСТЬ КУРЧАТ 

Коли курчат утримують за температури навколишнього середовища вище або нижче їхньої зони комфорту, для підтримування температури тіла їм необхідно витрачати більше енергії. Ця додаткова енергія в кінцевому підсумку забезпечуватиметься завдяки споживаному корму. 

Отже, енергія корму використовуватиметься для підтримування температури тіла птиці, замість того, щоб спрямовуватися на зростання і розвиток, що призведе до зниження конверсії корму. 

Налаштування температури варіюватимуться залежно від того, яке джерело тепла використовують у пташнику: теплові пушки, газові або електричні брудери чи інфрачервоні трубні обігрівачі (таблиця). Для того, щоб максимально збільшити продуктивність птиці, температура підстилки під час посадки курчат повинна бути близько 32 °С. Саме температура підстилки важлива, а не температура повітря, адже добові курчата, зріст яких приблизно 5 см, відчувають температуру саме на рівні підлоги. Тому в таблиці температурні налаштування повітря зазначено з урахуванням того, що саме підстилка має прогріватися до 32 °С.  

Таблиця. Рекомендована температура повітря для вирощування бройлерів залежно від джерела тепла

Теплові пушки потребують більш високих налаштувань температури, оскільки вони нагрівають повітря, яке потім нагріває підлогу. У такому разі період попереднього прогрівання приміщення проводять протягом 24–48 год до посадки курчат. 

Газовий брудер направляє приблизно 40% тепла на підлогу і 60% у повітря. Інфрачервоні трубні обігрівачі випромінюють приблизно 90% тепла на підлогу і 10% у повітря. Оскільки брудери та трубні обігрівачі направляють більше тепла на підлогу, температура повітря, потрібна для досягнення бажаної температури підлоги, нижча, ніж для теплових пушок. У пташниках із брудерами або трубними обігрівачами потрібну температуру підстилки можна отримати за допомогою попереднього прогріву пташника протягом 8–16 год до посадки птиці. 

Кращий спосіб контролювати комфорт курчат — це спостерігати за їхньою поведінкою і відповідно регулювати температуру. Курчата, яким комфортно, збираються в нові групки. Курчата, яким жарко, будуть відходити від обігрівачів і розходитися по всій підстилці, намагаючись охолодитися. Замерзлі курчата залишатимуться в одній сформованій групі, шукаючи тепле місце на підстилці, замість того, щоб шукати воду та корм. 

Контролери навколишнього середовища допомагають контролювати температуру в пташнику і вмикають або вимикають обігрів мірою потреби. 

ВІДНОСНА ВОЛОГІСТЬ 

Здатність повітря утримувати вологу залежить від його температури. Тепле повітря може містити більше вологи, ніж холодне. Термін «відносна вологість» включає відсоток водонасиченості повітря за будь-якої заданої температури. Рівень вологості впливає на здатність птиці охолодитися через дихання і на вироблення аміаку. 

Рекомендують підтримувати низький рівень відносної вологості від 50 до 70% протягом усього періоду вирощування. Виробництво аміаку відбувається через мікробіологічне розкладання фекалій в підстилці. В умовах запиленості в пташнику відносна вологість нижче 50%. Відносна вологість 70% або вище сприяє розвитку мікробів у підстилці. Мірою збільшення мікробної популяції більше аміаку виробляється з джерел азоту, що містяться у фекаліях птиці. Аміак — це газ, що негативно впливає на здоров’я і продуктивність птиці. Підвищений рівень аміаку послаблює її імунну систему і збільшує частоту респіраторних захворювань. Високий рівень аміаку під час вирощування птиці знижує швидкість росту, яка вже не відновиться протягом усього періоду вирощування. 

Виробництво аміаку можна знизити шляхом регулювання відносної вологості, яка, своєю чергою, регулюється вентиляцією. Для мінімізації утворення аміаку і пилу рекомендують регулювати рівень вентиляції пташника для підтримки відносної вологості від 50 до 70%. 

ВЕНТИЛЯЦІЯ 

Вентиляція потрібна для регулювання температури і видалення вуглекислого газу, аміаку, інших газів, вологи, пилу і запахів. Свіже повітря повинно подаватися рівномірно, добре змішуватися з повітрям в пташнику і правильно циркулювати. Схема потоку в будівлі дуже важлива. Рух повітря в пташнику здійснюється внаслідок негативного тиску. Вентилятори видаляють повітря з будівлі, створюючи негативний тиск. Повітря надходить через вхідні отвори, розташовані в стінах або стелі, і прямує через стелю та змішується. 

У холодну пору року належне змішування зовнішнього і внутрішнього повітря запобігає осіданню більш холодного повітря на підстилці й охолодженню птиці. Вхідні отвори і швидкість повітря, що проходить через вхідний отвір, важливі для забезпечення руху повітря уздовж стелі. Якщо вхідний отвір відкривається занадто широко або якщо швидкість повітря, що надходить через вхідний отвір, занадто мала, холодне повітря опускатиметься  на птицю швидше. Це не тільки спричиняє проблеми з її переохолодженням, але й може створювати прохолодні плями на стінах і підлозі. Коли тепле повітря стикається з цими більш прохолодними плямами, утворюється конденсат. Ці вологі плями можуть призвести до злежування підстилки, а також до збільшення утворення аміаку. 

ОСВІТЛЕННЯ ПІД ЧАС ВИРОЩУВАННЯ 

Світло — важливий чинник під час вирощування, який не можна ігнорувати. Активність курчат вище за яскравого освітлення, ніж за низького. Під час вирощування світло повинно бути максимально яскравим, щоб стимулювати активність курчат, допомагаючи їм знаходити корм і воду. Десь у віці від 7 до 10 днів інтенсивність і тривалість освітлення можна і потрібно зменшувати. Системи освітлення слід спроєктувати так, щоб забезпечувалося освітлення не менше 25 Люкс (lx) на рівні птиці. 

Конструкція системи освітлення повинна давати змогу змінювати інтенсивність і тривалість світла мірою зростання птиці й забезпечувати рівномірну інтенсивність світла на рівні птиці. Зазвичай ліхтарі працюють 23 год на добу в перший тиждень після посадки курчат, а інтенсивність освітлення максимальна. У віці від 7 до 10 днів кількість годин роботи світильників слід скоротити (залежно від правил експлуатації), а до віку від 10 до 14 днів інтенсивність світла слід зменшити до 5 люкс (lx). Основна мета освітлення в перший тиждень — забезпечити активність курчат і стимулювати пошук джерел їжі та води. 

ПОРАДИ ДЛЯ ЕНЕРГОЗАОЩАДЖЕННЯ 

Переконайтеся, що датчики/термостати контролера встановлено правильно. 

Розташування датчиків температури/термостатів занадто близько до обігрівачів, занадто близько до курчат або занадто високо від землі може призвести до охолодження птиці. Розміщення їх занадто близько до бічної стіни, або там, де в пташник проникає повітря, може призвести до надмірної витрати палива. 

Використовуйте циркуляційні або лопатеві вентилятори 

Використання цих вентиляторів буде відводити тепле повітря від стелі, усуваючи температурне розшарування, і доводити тепло до рівня курчат там, де це необхідно, скорочуючи витрати на опалення. Дослідження показують, що циркуляційні вентилятори ефективні незалежно від того, який тип системи опалення використовується. 

Використовуйте навісні стелі й повітря з горища 

За наявності підвісної стелі й стельових припливних клапанів у зимову пору року ви можете подавати свіже повітря в пташник із горища, де воно не таке холодне, як повітря ззовні приміщення. Це допомагає знизити витрати на обігрів пташника та підтримувати відносну вологість від 50 до 70%. 

Не допускайте витоку повітря 

Герметизований пташник дає змогу контролювати де і скільки повітря потрапить у приміщення. Це забезпечить надходження повітря через заплановані вхідні отвори й мінімізує переохолодження птиці, злежування підстилки й температурне розшарування в холодну погоду. 

Регулярно очищайте і ремонтуйте обладнання для обігріву. 

Правильний догляд за обігрівачами знизить рівень окису вуглецю і дасть змогу ефективніше використовувати паливо. Слідкуйте за чистотою форсунок пальників. Якщо ви використовуєте водяні обігрівачі, стежте за чистотою ламелей і теплообмінника.   

Інші статті в цьому журналі
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
1
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ