Агрономія

Зростає активність кукурудзяного метелика у посівах

Літ стеблового кукурудзяного метелика

За даними моніторингу головних управлінь Держпродспоживслужби в областях у кінці червня на початку липня у посівах сільськогосподарських культур відмічено збільшення активності кукурудзяного (стеблового) метелика – одного з найнебезпечніших шкодочинних організмів на посівах кукурудзи.

Про це повідомляють у Держпродспоживслужбі.

У першу чергу поширенню кукурудзяного стеблового метелика сприяє наявність великої кормової бази, адже в Україні на даний момент посіви кукурудзи становлять понад 5 млн га. Шкідник щорічно завдає відчутної шкоди господарствам у всіх зонах вирощування культури. При цьому значно знижується кількість та якість вирощеної продукції.

За підрахунками, недобори врожаю кукурудзи від шкодочинності кукурудзяного (стеблового) метелика в середньому сягають 12-15%, а в роки масового його розмноження – 25-50%. Наразі у Лісостепу та Поліссі проходить яйцекладка шкідника, в Степу відродження та живлення гусениць.

Літ метеликів від 50 до 75% популяції відбувається протягом 3-х тижнів. Для появи перших кладок яєць необхідна сума ефективних температур 375°С, для масової яйцекладки – 430°С. В цей час самки відкладають яйця, розміщуючи їх з нижнього боку листків кукурудзи та інших кормових рослин.

Залежно від температури повітря, через 3-14 днів з яєць виходять гусениці, які швидко вгризаються в пазуху верхніх листків, під обгортки качанів кукурудзи та ін. У перші години після відродження гусениці живуть відкрито на поверхні рослини. З третього віку гусениці вгризаються всередину стебел, ніжок качанів та волотей, всередину качанів, де виїдають серед рядів зерен довгі звивисті ходи й камери.

Після того, як шкідник потрапив у рослину, контролювати його стає практично неможливо. Крім цього, заселення кукурудзи фітофагом сприяє появі на її рослинах фітопатогенів: у місці пошкоджень часто розвивається фузаріоз, пухирчаста сажка, та цвіль качана.

Уражене хворобами зерно стає некондиційним, оскільки в ньому накопичуються мікотоксини. Вживання мікотоксинів в продуктах переробки може призвести до гострого отруєння або мати довгостроковий негативний вплив на здоров’я тварин, птахів та людей. В Україні засмічення зерна кукурудзи мікотоксинами є однією з дуже гострих проблем.

У зонах Полісся та Лісостепу кукурудзяний (стебловий) метелик розвивається в одному поколінні, а в умовах Степу можлива друга генерація.

Для збереження урожаю кукурудзи спеціалістам господарств усіх форм власності рекомендуємо проводити постійний моніторинг посівів кукурудзи і при виявленні стеблового метелика, застосувати хімічний або біологічний захист.