Які особливості десикації ріпаку
За нерівномірного дозрівання верхніх і нижніх ярусів під час збирання підвищується вміст зелених домішок, відбувається зворотне зволоження насіння. Якщо до того ж посіви засмічені високостебловими бур’янами, особливо підмаренником і метлюгом, а також прогнозуються нестійкі погодні умови, для запобігання втратам урожаю насіння потрібно проводити десикацію, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Це дасть змогу зібрати врожай у коротший термін і усунути потребу досушування насіння. Десикація також сприяє зниженню ураження рослин патогенами хвороб. Оптимальним періодом для проведення десикації є час, коли 70–75% насінин у стручку побуріють, а самі стручки не розтріскуються під час згинання.
Варто зазначити, що проведення десикації за вологості насіння понад 30% може призвести до зниження врожайності та вмісту олії в насінні, оскільки рослини ще продукують суху речовину. Класичними десикантами є препарати на основі диквату.
Це контактні препарати, діюча речовина яких не переміщується по рослині, а діє в тканинах паренхіми. За оптимального строку застосування вони не завдають негативного впливу на вміст і якість олії, а діюча речовина не проникає в зародок насіння, тому не впливає на його схожість.
З інших контактних гербіцидів суцільної дії добру ефективність під час десикації проявляють препарати на основі глюфосинату амонію. Його ефективність знижують опади протягом шести годин після застосування препарату.
Десикацію посівів ріпаку можна проводити гербіцидами гліфосатної групи. Вони особливо ефективні на забур’янених посівах. Для підвищення ефективності цих гербіцидів практикують комбіноване застосування їх із склеювачами стручків. Також дозу внесення склеювачів знижують на 30%.
Обприскувати посіви ріпаку потрібно у термін проведення десикації (за два тижні до збирання). Своєчасне та якісне виконання наведених заходів істотно обмежить й і розвиток патогенів хвороб, поліпшить збирання, зменшить втрати й знизить витрати на післязбиральну доробку врожаю насіння ріпаку озимого.
Раніше повідомлялося, коли доцільна й ефективна десикація ріпаку.