Агрономія

Як урожайність сої на зрошенні залежить від способу обробітку ґрунту, – дослідження

посівні площі сої

Як показали дослідження, середня урожайність сої за смугового обробітку ґрунту становила 3,6 т/га, у варіанті без обробітку ґрунту – 3,26 т/га, а у варіанті з традиційним обробітком ґрунту – 2,52 т/га або була нижчою, відповідно, на 1,08 т та 0,74 т/га від інших, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Випробування технологій проводили на зрошуваних землях приватного підприємства Херсонської області в зоні дії Каховської зрошувальної системи. Ґрунт дослідного поля представлено чорноземом південним з умістом гумусу в орному шарі 3,2%, щільністю складення – 1,1 г/см³, пористістю – 61,4%, найменшою польовою вологомісткістю – 26,8%, вологістю в’янення – 10,4% абсолютно сухого ґрунту.

Аналізуючи техніко-економічні показники технологій виробництва сої на зрошенні залежно від способу обробітку ґрунту і сівби, можна зазначити, що найбільший економічний ефект забезпечила технологія, що базувалася на нульовому обробітку.

Вона мала перевагу за показниками витрат праці, пального та енергомісткості технології загалом. За прямими й сукупними витратами коштів у розрахунку на 1 га сівозмінної площі варіант нульового обробітку ґрунту мав переваги й над варіантом зі смуговим обробітком.

Водночас завдяки вищій урожайності за смугового обробітку ґрунту витрати на формування одного центнера зерна сої знижувалися, як порівняти з технологією, за якою сою висівали в необроблений ґрунт.

Нагадаємо, урожайність сої на зрошенні в Степу зростає на 90-106%. Також було визначено приріст урожайності сої від застосування крапельного зрошення.