Агрономія

Як поліпшити вбирну здатність ґрунту і зменшити випаровуваннявологи

В умовах потепління клімату, коли починають домінувати процеси випаровування й посилення транспірації води культурними рослинами, зростає роль основного обробітку ґрунту як вологонакопичувального технологічного заходу, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Як показали польові дослідження, полицева оранка завдяки добрій розпушеності ґрунту у вологих умовах пришвидшує інфільтрацію вологи, а в посушливих, навпаки, призводить до посилення випаровування.

На тлі no-till проявляються інші механізми водорегулювання: в разі підвищеної щільності, що гальмує поглинання вологи, значну роль відіграє рослинна мульча, яка поліпшує вбирну здатність поверхні поля й одночасно запобігає непродуктивному випаровуванню вологи.

У цьому разі мульчувальний шар із рослинних решток виконує функцію, аналогічну розпушеному орному шару, але плюс до цього створює стійкий протиерозійний екран.

Нагадаємо, дефіцит вологи наразі негативно впливає на майбутній урожай озимої пшениці, а друга декада травня була однією з найсухіших за останні 30 років. Раніше повідомлялося, як забезпечити ефективність ґрунтозахисного мульчувального обробітку.