Ушкодженість посівів зимовим зерновим кліщем часто плутають із кореневими гнилями
У багатьох агрономів виникають складнощі з діагностикою ушкоджень зимовим зерновим кліщем. Часто їх плутають з проявом кореневих гнилей і невиправдано здійснюють фунгіцидні обробки, що не вирішує проблему. Тому фітосанітарні інспектори рекомендують сільгоспвиробникам перед проведенням захисних обприскувань переконатися, що посіви не пошкоджені шкідником.
Як зазначають фахівці ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області, на території України останні 5-6 років спостерігається шкідлива діяльність цієї комахи. Тому під час моніторингу посівів озимої пшениці необхідно звертати увагу на пошкодження рослин таким шкідником.
Дорослі кліщі до 1 мм довжини, овальні, темно-зелені або майже чорні з червоними ногами, в задній частині з червоною плямою навколо дорсального анального отвору.
Масовому розмноженню та шкодочинності сприяє прохолодна, затяжна весна. Оптимальна температура для харчування від + 4 до +23 С. Кліщі активні в похмуру погоду та нічний час. В сонячні дні ховаються під грудочками ґрунту.
Основна активність і шкідливість припадає на осінньо-зимовий період (листопад-грудень) і в ранньовесняний період (березень). Економічний поріг шкодочинності становить 5 екземплярів на 1 лист. Розвитку фітофагу сприяє м’яка зима та затяжна весна.
Під час живлення кліщі розривають епідерміс листя і висмоктують клітинний сік, що містить хлорофіл. Відтак на листях утворюються сіруваті плями, рослини набувають характерного сріблясто-сірого забарвлення, прикоренева частина темніє. Верхівки листя в’януть і буріють. Пошкоджені рослини відстають в рості і тому причиною таких ушкоджень вважають вимерзання.
Вирішальне значення в боротьбі з зимовим зерновим кліщем мають агротехнічні заходи: раціональні сівозміни, обмеження площ колосових попередників озимої пшениці, своєчасне знищення падалиці колосових культур в усіх полях сівозміни за допомогою системи обробітку ґрунту, сівба озимих в оптимальні строки.
Осередки підвищеної чисельності кліщів на озимій пшениці доцільно обробляти інсектоакарицидами, дозволеними до використання згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні у весняний період при відновленні вегетації, враховуючи погодні умови та властивості інсектицидних препаратів.
Нагадаємо, в листопаді минулого року на Миколаївщині виявили осередок зимового зернового кліща.