Агрономія

Посіви ріпаку на Луганщині масово заселяють мишоподібні гризуни

Посіви ріпаку на Луганщині масово заселяють мишоподібні гризуни

В усіх природо-кліматичних зонах України на 5-65% обстежених  площ озимих зернових та ріпаку триває розселення мишоподібних гризунів, де обліковують від поодиноких нір до 1-4 колоній на гектарі. Найчисельніші шкідники на посівах ріпаку Луганщини – тут їх нараховують близько 5 колоній на гектарі.

Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

На площі 25-94% садів, полів після просапних культур і багаторічних трав заселені 1-5 колоніями гризунів з 1-5 жилими норами.

На 12-100% неугіддь, лісосмуг, неорних землях ураховують 1-5, макс 6-7 (Донецька, Івано-Франківська, Рівненська обл.) жилих колоній на гектарі з 2-8 норами.

Надалі загроза пошкодження озимих культур, багаторічних трав і насаджень зберігатиметься повсюди.У зниженні чисельності мишоподібних гризунів, зокрема полівок, важливу роль відіграє система запобіжних заходів.

«Знешкодження в першу чергу досягається вчасною та якісною зяблевою оранкою, яка руйнує нори і знищує кормову базу, при цьому гине або травмується третина дорослих і всі молоді особини гризунів. Наявність 3-5 і більше жилих колоній на гектарі посіву свідчить про загрозу пошкоджень рослин та необхідність захисту шляхом застосування родентицидів», – ідеться в повідомленні.

Нагадаємо, до нових умов адаптувалися майже всі мишоподібні гризуни.