Агрономія

Нідерландські вчені підвищуватимуть урожайність культур за рахунок збільшення ефективності фотосинтезу

Вчені з Вагенінского університету (Нідерланди) виявили, що рослини використовують не більше 0,5-1% доступного сонячного світла, а тому вони хочуть збільшити врожайність культур, підвищивши ефективність фотосинтезу.

Про це повідомляється на сайті університету.

Дослідники виявили, що навіть окремі рослини одного виду відрізняються за ефективністю використання фотосинтезу – одні більш ефективно використовують сонячну енергію, ніж інші. Впливаючи на природні генетичні варіації, вченим вдалося поліпшити процес фотосинтезу.

Вчені замінили хлоропласт з однієї рослини різушки Таля на інший без зміни генетичного матеріалу хромосом. Завдяки цьому дослідники можуть порівнювати оригінальні рослини з рослинами, які мають «нові» хлоропласти. Деякі з нових комбінацій дають рослини з поліпшеним зростанням, у порівнянні з вихідними комбінаціями.

«Це нове розуміння дає змогу селекціонерам створювати культури, що забезпечують більш високий урожай. Ми вважаємо, що зможемо виростити рослини, здатні використовувати до 1,5% доступного сонячного світла замість нинішніх 0,5%. Це величезне поліпшення», – зазначив професор генетики рослин Вагенінского університету Марк Аартсен.

На сьогодні дослідники з Вагенінгена беруть участь у проєкті фотосинтезу ЄС, що вивчає генетичні зміни у проса, томатів і кукурудзи.

Також вчені вивчають процес, який називається нефотохімічним гасінням – коли при великій кількості сонячного світла, його частина не використовується для фотосинтезу, а випромінюється у вигляді тепла. Вони хочуть з’ясувати, які гени відповідальні за цей процес і чи існують генетичні відмінності в цьому відношенні. У перспективі вони планують навчитися знижувати нефотохімічне гасіння, не пошкоджуючи рослину.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!